it spy

Súťaž o najlepšiu IT diplomovku vyhral projekt autonómneho robota záchranára

Desiaty ročník súťaže IT SPY pozná svojich víťazov. Zapojilo sa do nej 1579 absolventov z akademického roka 2018/19 zo 17 IT fakúlt v Českej republike a na Slovensku.

Desiaty ročník súťaže IT SPY pozná svojich víťazov. Zapojilo sa do nej 1579 absolventov z akademického roka 2018/19 zo 17 IT fakúlt v Českej republike a na Slovensku.

Cenu za najlepšiu diplomovú prácu z oblasti IT si odniesla práca Jana Bayera z pražskej Fakulty elektrotechnickej ČVUT. Jan Bayer navrhol autonómneho robota záchranára, ktorý sa dokáže samostatne pohybovať v stiesnenom prostredí a vytvára jeho podrobnú mapu.

Práca u porotcov zabodovala precíznym spracovaním, celospoločenským prínosom a možnosťou okamžitého využitia v praxi. Robot sa dá použiť pri prieskume neznámeho prostredia pri prírodných katastrofách, priemyselných nehodách a iných podobných udalostiach. Video z testovania v praxi si môžete pozrieť TU.

Program Jana Bayera, ktorý je mozgom autonómneho systému, dokáže vďaka získaným informáciám sám navrhnúť cestu pre čo najlepšie zmapovanie prostredia a určenie prípadnej priechodnosti terénu pre záchranné zložky. Za pozornosť stoja aj ďalšie ocenené práce. 

it
Víťaz IT SPY Jan Bayer s testovacím autonómnym robotom Foto: itspy.cz

Druhé miesto zastúpil Michal Hucko z Fakulty informatiky a informačných technológií bratislavskej STU. Vytvoril algoritmus, ktorý pomáha internetovým vývojárom v reálnom čase identifikovať stratených alebo zmätených webových používateľov.

Tretí najlepší projekt patrí Dušanovi DrevickémuFakulty informačných technológií VUT v Brne. Zameriava sa na neistoty v modeloch strojového učenia s cieľom označovať röntgenové snímky, pri ktorých si počítač nie je istý, či ich vyhodnotil správne. 

Cena verejnosti tento rok putuje do rúk Matúša Mrázika z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Jeho program sa dokáže učiť zo série podkladov a sám vyradí tie, ktoré sa zdajú byť chybné. Mechaniku učenia tak neovplyvňujú chyby vyplývajúce zo zle predložených vzorov.

TIP REDAKCIE
Galaxy S22: Akými fotoaparátmi vybaví Samsung svoje nové vlajkové lode?

Akademici sa zhodli, že kvalita študentov fakúlt zameraných na IT nezaostáva za svetom. Projekty sledujú najdôležitejšie svetové trendy a väčšina z nich má podľa akademikov šancu obstáť vo svetovej konkurencii.

S ocenenými projektmi a ďalšími zapojenými diplomovými prácami sa môžete podrobnejšie oboznámiť na tejto adrese.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať