Nokia 2.3 ma starý microUSB konektor a skromnú pamäť, je však poriadne lacná

Entry Level.

1
nokia 2.3
Foto: Nokia

Spoločnosť HMD Global predstavila nový smartfón Nokia 2.3, ktorý technologických nadšencov neohúri. Napriek tomu ide o zaujímavý model, ktorý osloví nenáročného spotrebiteľa.

Nokia 2.3 stojí približne desatinu toho, čo nová vlajková loď od Samsungu alebo Apple. Za 109 € ale zákazník dostane smartfón, ktorý poskytne všetky základné funkcie na čele so spoľahlivosťou. Technologický vývoj nenahráva len vlajkovým lodiam, ale tiež opačnému spektru ponuky.

V prvom rade novinku poháňa čistý operačný systém Android One (9 Pie), ktorý garantuje dvojročný cyklus veľkých systémových aktualizácií a bezpečnostné aktualizácie, ktoré bude smartfón dostávať po dobu troch rokov.

nokia 2.3
Foto: Nokia

Je tu aj veľký displej s uhlopriečkou 6,2-palca, kompromisnejším HD+ rozlíšením a pomerom strán 19:9. Body k dobru zbiera objemná batéria s kapacitou 4000 mAh a nabíjaním cez starší microUSB konektor. Minimálne dva dni výdrže na jedno nabitie sú zaručené.

Dokonca dostal priestor systém strojového učenia, ktorý vylepšuje snímky produkované 13 Mpx snímačom obrazu so svetelnosťou f/2.2. Dopĺňa ho 2 Mpx senzor hĺbky ostrosti. Predná kamera má rozlíšenie 5 Mpx a clonu f/2.4. Umelá inteligencia tiež riadi spotrebu energie, čím vylepšuje výdrž na jedno nabitie.

nokia 2.3
Foto: Nokia

Samozrejme, veľa výkonu neposkytuje. Štvorjadrový čipset MediaTek Helio A22 si neporadí s náročnejšími hrami alebo operáciami. Obmedzujúca bude aj 2 GB operačná pamäť. 32 GB úložisko sa ale dá rozšíriť pomocou microSD kariet.

Na palube sa nachádza aj 4G LTE pripojenie, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 5.0, GPS/A-GPS a 3,5 mm audio jack.