VIDEO: Prvé komerčné lietadlo na elektrinu má za sebou úspešný let

Elektrifikácii sa nevyhne ani letecký priemysel. Podobne ako autá, aj lietadlá skôr či neskôr začne poháňať elektrická energia.

Elektrifikácii sa nevyhne ani letecký priemysel. Podobne ako autá, aj lietadlá skôr či neskôr začne poháňať elektrická energia.

Kanadská firma Harbour Air to veľmi dobre vie, preto nezaháľa. Jej komerčné lietadlo na elektrinu má totiž za sebou prvý testovací let. Takzvaný eBeaver vydržal vo vzduchu nad riekou Fraser River približne 10 minút a potom úspešne pristál na vodnej hladine.

Vedenie firmy tvrdí, že sú prví na svete, ktorým sa niečo také podarilo. Testovacie lety ozrutných dronov tu už boli, až dodnes sme však nevideli v akcii klasicky vyzerajúci dopravný prostriedok.

6 miest a 750 koní

Elektrické lietadlo eBeaver skrýva šesť miest na sedenie vrátane špičkového pohonného systému magni500 s výkonom 750 konských síl. Momentálne je ale otázne, akou rýchlosťou dokáže letieť alebo akú vzdialenosť dokáže preletieť na jedno nabitie batérie. Nič bližšie zatiaľ nevieme.

TIP REDAKCIE
Orange opäť rozširuje svoju ponuku: Pribudnú televízory, notebooky, smart hodinky a mnoho iného
eBeaver
eBeaver

TechSpot píše, že prvé komerčné lety odštartujú počas roku 2022. Dovtedy budú prebiehať posledné fázy náročného vývoja, ktorý sa už pomaličky, ale isto blíži ku koncu.

Za projektom stojí spolupráca spoločnosti Harbour Air s magniX a ich ďalším krokom bude dokončenie rozbehnutého certifikačného procesu. Bez neho by nemohli spomínaný pohonný systém magni500 používať na prepravu ľudí.