Heliogen

Start-up Heliogen, do ktorého investoval Bill Gates, môže priniesť revolúciu

Heliogen by už čoskoro mohol priniesť revolúciu. Tá sa však tentokrát nebude týkať spotrebiteľského trhu, ale priemyslu, ktorý nás zásobuje aj oceľou.

Ambiciózny start-up Heliogen by už čoskoro mohol priniesť revolúciu. Tá sa však tentokrát nebude týkať priamo spotrebiteľského trhu, ale priemyslu, ktorý nás zásobuje oceľou, cementom, sklom či petrochémiou.

Podobne ako spotrebitelia, aj výrobcovia produktov prispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Výrobný proces vyžaduje energiu, ktorá je momentálne v drvivej väčšine prípadov získavaná spaľovaním fosílnych palív.

Riešenie start-upu, za ktorým stojí aj filantrop Bill Gates, by ich však mohlo jedného dňa úplne nahradiť. Teda aspoň čo sa týka priemyselného odvetvia, píše TechSpot.

„Som nadšený, že môžem byť jedným z prvých podporovateľov technológie Billa Grossa. Jej kapacita dosiahnuť vysoké teploty, ktoré sú nevyhnutné pre určité procesy, je dôležitou súčasťou našej cesty k úplnej eliminácii fosílnych palív,“ uviedol spoluzakladateľ giganta Microsoft Bill Gates.

Umelá inteligencia v akcii

Čaro riešenia tkvie v neurónovej sieti a počítačovom videní. Pokročilá umelá inteligencia dokáže nasmerovať kľúčové zrkadlá termosolárnej elektrárne pri tak vysokej presnosti, že s výslednou teplotou hravo predčí akúkoľvek inú komerčnú termosolárnu elektráreň. Zatiaľ, čo tie fungujú do 565 stupňov Celzia, Heliogen nemá problém prekročiť 1 000 stupňov Celzia.

Cieľ start-upu je však až 1 500 stupňov Celzia. Ak sa im to jedného dňa podarí, svoju techniku budú môcť zapojiť do procesu, ktorý vyrába k životnému prostrediu ohľaduplné palivá, ako je napríklad taký vodík.

TIP REDAKCIE
Bežecký pás na doma čo najlacnejšie: Tento model teraz stojí len 150 €!

Princíp je jednoduchý

Termosolárne elektrárne fungujú na veľmi jednoduchom princípe. Pri ich fungovaní sa koncentrujú slnečné lúče na vrchol neďaleko stojacej veže, kde býva umiestnená voda. Tým vzniká vodná para a tá je potom hnacím motorom prítomnej turbíny, ktorá s jej pomocou vyrába zelenú elektrickú energiu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať