Ilustračný obrázok

Autá budú inteligentnejšie: Pirelli vyvíja pneumatiku s 5G konektivitou

Jeden z najväčších výrobcov pneumatík ukázal novinku. Čerstvý kúsok od firmy Pirelli disponuje kapacitami, ktoré mu umožňujú komunikovať s 5G sieťami.

Jeden z najväčších výrobcov pneumatík na svete ukázal novinku, aká momentálne nemá obdoby. Čerstvý kúsok od talianskej firmy Pirelli disponuje kapacitami, ktoré mu umožňujú komunikovať s mobilnými sieťami 5. generácie.

Demonštrácia technologicky pokročilej pneumatiky prebehla v Taliansku. A to aj vďaka spolupráci so značkami ako Audi, Ericsson, Tim, Italdesign či švédske KTH, informuje TechSpot.

5G konektivita sama osebe ale v tomto prípade nič neznamená. Výrobca do svojej novinky zabudoval aj niekoľko senzorov, ktoré otvoria dvere zberu dôležitých dát. Takmer nepretržitý prístup k internetu ich potom odošle na vyhodnotenie a používateľ vozidla bude o malú chvíľu vedieť, či mu hrozí nebezpečenstvo alebo nie.

Upozorní na nepriaznivé podmienky

Pneumatika od Pirelli by týmto spôsobom vedela včas varovať pred potenciálnou dopravnou nehodou. Ak technika zistí nepriaznivé podmienky na vozovke, môže na ne včas upozorniť a šofér (vrátane šoférov v neďalekom okolí) sa tak vie vyhnúť zbytočným problémom skôr, ako nastane samotný šmyk.

Takto by to celé malo fungovať
Takto nejak by to malo fungovať

“Táto informácia umožní vozidlu, aby sa prispôsobilo riadiacim a jazdiacim asistenčným systémom, čo výrazne zlepší úroveň bezpečnosti,” prezradila firma Pirelli na margo odhalenia novinky.

Kombinácia senzorov a 5G konektivity sa rovnako dá využiť na neustále monitorovanie dôležitých metrík. Skvelý príkladom je dynamické zaťaženie alebo prejdené kilometre. Možností tu však existuje podstatne viac. Treba iba zapojiť kreativitu.