USA varujú: Fajčíte e-cigarety? Nepoužívajte náplne s THC!

Môžu obsahovať toxické prísady.

3
Elektronická cigareta
Elektronická cigareta (FOTO lindsayfox / pixabay.com)

Spojené štáty americké už dlhšiu dobu trápia komplikácie používateľov e-cigariet. Záhadná pľúcna choroba stihla medzičasom postihnúť viac ako 1 000 Američanov, z čoho jej už 18 podľahlo.

Zodpovedná vládna agentúra USA preto zverejnila varovanie, v rámci ktorého upozorňuje pred používaním potenciálne nebezpečných náplní pochádzajúcich z čierneho trhu.

FDA (Food and Drug Administration) ukazuje prstom na každý jeden e-liquid, ktorý pochádza od neznámych zdrojov. To inými slovami znamená, že by sa používatelia mali vyhýbať pochybným predavačom z ulice a ich produktom. Od tých je možné zohnať aj náplne s obsahom psychoaktívnej látky THC, ktorá je jednou z hlavných súčastí marihuany.

78 % prípadov súvisí s THC

Ako informuje TechSpot, americkí vyšetrovatelia na príčinu záhadného pľúcneho ochorenia síce ešte zatiaľ neprišli, no všetko nasvedčuje tomu, že v nej majú prsty e-liquidy z čierneho trhu.

Až 78 % zaznamenaných prípadov je spájaných s užívaním náplní s obsahom látky THC, ktorá je v drvivej väčšine krajín po celom svete zakázaná. Preto sa dajú zohnať iba na čiernom trhu, kde neexistujú žiadne záruky kvality. Mnohé z nich môžu okrem iného obsahovať i toxické prísady.