Fotky Google konečne ponúknu funkciu, ktorá pretvorí čiernobiele fotky na farebné

Sme zvedaví.

0
ciernobiele fotky
Ilustr. foto.

Čiernobiela fotografia má dnes hlavne umelecký charakter, no v minulosti tomu tak nebolo. Prvé experimenty s farebnou fotografiou sa objavili v 19. storočí.

Farebnú fotografiu svetu sprístupnila spoločnosť Kodak, ktorá v roku 1935 vyvinula farebný film zložený z viacerých vrstiev. Google od minulého roka pracuje na funkcii pre svoju aplikáciu Fotky, ktorá dokáže čiernobiele fotky kolorovať.

Vývojári sa ňou pochválili ešte na konferencii Google I/O, ktorá sa konala v máji 2018. V máji 2019 vysvitlo, že Google na funkcii stále pracuje, no jej vývoj nechce unáhliť. V pláne mal najskôr uviesť do praxe beta verziu funkcie, ktorá by mu pomohla získať potrebnú spätnú väzbu od užívateľov.

Vyzerá to, že sa jej čoskoro dočkáme. Autorom z webu 9to5google.com sa podarilo túto funkciu, nazvanú ako Colorize, aktivovať v aplikácii Fotky Google vo verzii 4.26. Ide o skorú beta verziu, ktorá tým pádom nemusí pracovať tak ako jej budúca finálna verzia. V každom prípade je však zaujímavá.

google fotky
Pôvodná fotka je naľavo. Foto: 9to5google.com

Možnosť Colorize sa nachádza v ponuke filtrov, hneď za nastavením automatickej úpravy fotografie. Farbenie fotografie, ak sa tak dá nazvať, prebieha na strane servera, nie priamo v zariadení. Čiernobielu snímku je tak nutné nahrať do cloudu aplikácie Fotky Google. Celý proces úpravy trvá len pár sekúnd.

google fotky
Pôvodná fotka je naľavo. Foto: 9to5google.com

Autori z 9to5google.com funkciu vyskúšali. Farebnú fotku upravili v aplikácii Snapseed tak, aby bola čiernobiela. Následne ju nahrali do fotiek a kolorovali. Výsledok nie je úplne dokonalý, no je zjavný. Čiernobiele fotky budú vďaka pridaným farbám pôsobiť realistickejšie a živšie. Užívateľ si vytvorí lepší obraz o mieste a objekte, ktorý zachytili.

Zatiaľ nie je známe, kedy bude funkcia k dispozícii pre všetkých užívateľov. Vzhľadom na existenciu prvej beta verzie by sme na ňu však nemali čakať dlho. Ako dostať staré čiernobiele fotografie do digitálnej podoby a aplikácie Fotky? Google už dávnejšie predstavil riešenie – aplikáciu Fotoskener z Fotiek Google.