Android dominuje trhu. Táto vizualizácia pekne ukazuje, ako rástol v priebehu času

Podarené video.

1
HTC Dream a.k.a T-Mobile G1, prvý smartfón s OS Android bol predstavený v septembri 2008.

Operačný systém Android od spoločnosti Google výrazne dominuje na trhu so smartfónmi, čo nie je nakoniec žiadnym tajomstvom. Má približne 80-percentný podiel na trhu.

Hneď za ním sa pochopiteľne nachádza iOS, aj keď s ďaleko menším podielom. iOS ale využívajú len zariadenia od Apple, kým operačný systém Android nájdeme v smartfónoch z produkcie veľkého množstva výrobcov.

Na druhú stranu, Apple dokáže na svojich mobilných zariadeniach zarobiť najviac peňazí spomedzi všetkých výrobcov. Pred niekoľkým rokmi však bola situácia na trhu úplne iná. Smartfón ako výkonný multifunkčný osobný počítač a fotoaparát do vrecka je stále relatívne novým pojmom, ktorému predchádzali kostrbatejšie PDA zariadenia a klasické mobily.

symbian OS

Pred desiatimi rokmi kraľoval trhu operačný system Symbian, za ktorým stál BlackBerry OS, iOS a Windows Mobile. Pri pohľade do ešte dávnejšej minulosti zistíme, že trh viedol PalmOS s mobilným operačným systémom spoločnosti Microsoft.

Pekný pohľad na to, ako sa situácia postupne za posledných 20 rokov menila, ponúka video tvorcu z Data Is Beautiful. Autor videa je doktorand, ktorý našiel obľubu v dátach a ich vizuálnom spracovaní.

Jeho vizualizácia je zostavená na základe údajov spoločnosti Gartner, ktoré sledujú počet dodaných smartfónov jednotlivých výrobcov na svetový trh. Podobné údaje podľa vlastnej metodiky zostavujú aj spoločnosti Statcounter, Statista a ďalšie. Vizualizácia je tak približná.

Data Is Beautiful má na konte viacero podobných videí z ďalších oblastí, ktoré stoja za pohľad. Všetky nájdete TU.