AI zvládla vedecký test: Prelomový výtvor využíva logiku a pamätá si informácie

SKYNET už pomaličky ožíva.

0
Ilustračný obrázok (FOTO geralt / pixabay.com)

Umelá inteligencia je už dnes takmer všade okolo nás. Kapacity výdobytku digitálnej éry sú však stále na úrovni, kedy nám vie akurát tak pomôcť zachytiť krajšiu fotografiu alebo šetriť batériu. Aristo preto teraz posúva latku.

Ide o úzko špecializovanú formu pokročilej umelej inteligencie od odborníkov z amerického Allen Institute for Artificial Intelligence, ktorá zvládla vedecký test 8. stupňa s 90-percentnou a test 12. stupňa s 80-percentnou úspešnosťou. Aj keď mala zopár ústupkov, stále sa tu bavíme o dôležitom vedeckom míľniku.

Na novinku upozornil TechSpot.

AI s menom Aristo dokáže porozumieť otázke a zároveň na ňu i odpovedať. Zatiaľ ale iba prostredníctvom výberu jednej z možných odpovedí. Týmto spôsobom prebehlo aj spomínané testovanie.

Využíva logiku a pamätá si

Čaro umelej inteligencie z dielne firmy jedného zo zakladateľov giganta Microsoft tkvie v schopnosti pamätať si informácie a vytvárať logické spojenia. Práve vďaka tomu vedela zistiť, čo od nej vlastne žiadajú.

Takto vyzerajú logické prepojenia
Takto vyzerajú logické prepojenia

Ako máme príležitosť vidieť na obrázku vyššie, Aristo zanalyzoval zadanú otázku, vybral z nej kľúčové slová a začal pracovať na správnej odpovedi. Proces zahŕňal vytvorenie všetkých možných logických prepojení medzi jednotlivými slovami, čo nakoniec viedlo až k označeniu správnej odpovede.

K dosiahnutiu tohto neľahkého cieľa bolo potrebné, aby mala umelá inteligencia prístup k vedomostiam zo základnej školy. Preto im nezostávalo nič iné, ako ju naučiť základy prírodovedy. To najpodstatnejšie tu ale je, že dokáže využívať logiku a pracovať s už známymi informáciami.

Arista v praxi až tak nevyužijeme. Otvorí však dvere ešte pokročilejšej umelej inteligencii, ktorej nebude robiť problém ani vytváranie a šírenie falošných správ bez asistencie človeka. Rovnako nám ale môže pomôcť vylepšiť súčasné vyhľadávacie systémy ako napríklad Google.