Samsung posúva hranice: Začína vývoj prvého 8K televízora s 5G

0
MicroLED TV od Samsungu
MicroLED TV od Samsungu

5G nebude len súčasťou nadchádzajúcich smartfónov. Rovnako ako mobilné telefóny, aj elektromobily alebo televízory ponúknu možnosť priamo komunikovať so sieťami ďalšej generácie. Samsung preto nechce zaostávať.

Juhokórejský gigant oznámil, že spolu s miestnym mobilný operátorom SK Telecom spúšťa vývoj prvého TV na svete, ktorý dostane 8K rozlíšenie vrátane 5K konektivity. Spolupráca si ale kladie za cieľ aj jeho uvedenie na spotrebiteľský trh, čo okrem iného zahŕňa reklamnú kampaň, informuje TechSpot.

Či sa však firme Samsung a kórejskému operátorovi SK Telecom podarí priniesť prvý 8K televízor s konektivitou ďalšej generácie, je otázne. Podobné ambície má totiž aj jeho úhlavný rival z Číny.

Huawei ešte v máji prezradil, že vyvíja veľmi podobné elektronické zariadenie s kapacitami nahradiť bežný Wi-Fi router. Ak pôjde všetko podľa plánov, novinka by mohla uzrieť svetlo sveta už niekedy koncom roka 2019, aby bola dostupná počas lukratívnych vianočných sviatkov.

Umelá inteligencia

Jednou z veľkých výhod avizovaného TV z dielne firmy Samsung má byť schopnosť využívať takzvaný upscaling. Pre používateľov to znamená, že Full HD obsah dokáže premeniť na obsah s podstatne jemnejším 8K rozlíšením, s čím mu pomôže prítomná umelá inteligencia.

Novinku ale i napriek tomu v našich končinách plnohodnotne nevyužijeme. Teda aspoň zatiaľ, pretože tu ešte stále nemáme komerčne dostupné mobilné siete 5. generácie.