maxresdefault 58

Takto vyzerá robot, ktorý k zmene tvaru využíva výhradne vonkajšie podnety

Vedci z Harvardskej univerzity majú na konte ďalší zaujímavý výtvor. Je ním malý robot, ktorý je schopný meniť svoj tvar na základe vonkajších podnetov.

Vedci z Harvardskej univerzity majú na konte ďalší zaujímavý výtvor. Je ním malý robot, ktorý je schopný meniť svoj tvar na základe vonkajších podnetov. O novinke informuje server SlashGear.

Tím vedcov sa pri vývoji multifunkčných robotov inšpiroval starým japonským umením origami. Reč je totiž o technike, ktorá je schopná kódovať niekoľko tvarov či funkcií v jedinej štruktúre.

Robot dokáže meniť svoj tvar vďaka elastomérom z tekutých kryštálov vystavovaných teplu.

Tím vytlačil celkovo dva 3D modely mäkkých pántov. Tie sa dokážu poskladať pri rôznych teplotách, pričom môžu byť naprogramované tak, aby sa skladali v konkrétnom poradí. Tento typ pántu vedcom uľahčuje programovanie robotických funkcií i ovládanie zmien tvarov robota.

[irp]

Rollbot

Ako sme už naznačili vyššie, vedci vytvorili niekoľko “mäkkých” robotov, medzi ktorými môžeme nájsť aj takzvaného “Rollbota”. Jeho počiatočný tvar sa dá prirovnať k listu papiera o rozmeroch 8 x 4 cm. Keď je však Rollbot položený na horúci povrch, ktorého teplota dosahuje 200 stupňov Celzia, jedna súprava pántov sa zloží a robot sa zvinie do päťuholníku, ktorý tvarovo pripomína budovu Pentagónu (viď. video nižšie).

Total
7
Zdieľaní