Takto vyzerá robot, ktorý k zmene tvaru využíva výhradne vonkajšie podnety

Vedci sa inšpirovali umením origami.

0

Vedci z Harvardskej univerzity majú na konte ďalší zaujímavý výtvor. Je ním malý robot, ktorý je schopný meniť svoj tvar na základe vonkajších podnetov. O novinke informuje server SlashGear.

Tím vedcov sa pri vývoji multifunkčných robotov inšpiroval starým japonským umením origami. Reč je totiž o technike, ktorá je schopná kódovať niekoľko tvarov či funkcií v jedinej štruktúre.

Robot dokáže meniť svoj tvar vďaka elastomérom z tekutých kryštálov vystavovaných teplu.

Tím vytlačil celkovo dva 3D modely mäkkých pántov. Tie sa dokážu poskladať pri rôznych teplotách, pričom môžu byť naprogramované tak, aby sa skladali v konkrétnom poradí. Tento typ pántu vedcom uľahčuje programovanie robotických funkcií i ovládanie zmien tvarov robota.

TIP REDAKCIE
VIDEO: Hlavolam nie je len pre človeka. Rubikovu kocku zložila už aj táto robotická ruka

Rollbot

Ako sme už naznačili vyššie, vedci vytvorili niekoľko „mäkkých“ robotov, medzi ktorými môžeme nájsť aj takzvaného „Rollbota“. Jeho počiatočný tvar sa dá prirovnať k listu papiera o rozmeroch 8 x 4 cm. Keď je však Rollbot položený na horúci povrch, ktorého teplota dosahuje 200 stupňov Celzia, jedna súprava pántov sa zloží a robot sa zvinie do päťuholníku, ktorý tvarovo pripomína budovu Pentagónu (viď. video nižšie).