Pozor

POZOR: Facebook trápia správy od podvodníkov, na tento odkaz neklikajte!

Najväčšou sociálnou sieťou na svete sa začal šíriť ďalší hoax, ktorý cieli na Slovákov. Sofistikovaní podvodníci využívajú profily nič netušiacich ľudí.

Najväčšou sociálnou sieťou na svete sa začal šíriť ďalší hoax, ktorý cieli na Slovákov. Sofistikovaní podvodníci využívajú profily nič netušiacich ľudí na to, aby rozposlali ich priateľom správy, kam vkladajú nebezpečný url odkaz.

Odkaz na inú web stránku kombinujú s dôveryhodne vyzerajúcim textom v slovenskom jazyku. Občas lákajú na fotoalbum, inokedy zase na hlasovanie v súťaži. Preto sa môže veľmi rýchlo stať, že naň niekto v presvedčení, že ide o kamoša, klikne.

Ako informuje Slovenská polícia, podvodníci dokonca i odpovedajú na reakciu používateľov. Ak im niekto na ich správu odpíše, môžu spraviť presne to isté, aby ho nalákali do pasce.

Ako sa chrániť?

V prvom rade treba skontrolovať v chate zobrazenú url adresu, ktorá musí na jej začiatku obsahovať https. Pokiaľ tam je iba http, nejde o zabezpečený web, takže existuje veľká pravdepodobnosť, že máte česť s potenciálne nebezpečným odkazom.

TIP REDAKCIE
NÁVOD: Ako ochrániť batériu v telefóne? Stačí poznať tento jednoduchý trik!

Viac podrobností vrátane screenshotov nájdete v ešte čerstvom príspevku od Facebook stránky Hoaxy a podvody, ktorá patrí pod Slovenskú políciu.