Asteroid

Európa a Amerika spájajú vesmírne sily, aby ochránili Zem pred asteroidmi

Americká vesmírna agentúra NASA a jej európska verzia ESA spojili sily, aby zastavili každý jeden asteroid, ktorý môže spôsobiť katastrofu.

Americká vesmírna agentúra NASA a jej európska verzia ESA spojili sily, aby zastavili každý jeden asteroid, ktorý môže na Zemi spôsobiť katastrofu. Pilotná misia bude zameraná na odklonenie objektu od jeho obežnej dráhy a následný zber dát, aby mohli vyhodnotiť efektivitu snahy.

Prvý cieľom projektu AIDA (Asteroid Impact Deflection Assessmen) je menší asteroid medzi našou planétou a Marsom, píše ESA na svojom webe.

Odklonenie prebehne prostredníctvom nárazu do kozmickej lode DART bez živej posádky. Keď sa tak stane, na miesto interakcie priletí ďalšia loď, ktorá nazbiera všetky dôležité dáta. S ich pomocou odborníci dokážu vyhodnotiť úspešnosť pilotnej misie, takže budú vedieť, čo treba v budúcnosti zlepšiť a čo treba zmeniť.

DART

3-dňový workshop

Spoluprácu medzi NASA a vesmírnou agentúrou ESA odštartuje naplánovaný workshop, ktorý potrvá tri dni. Udalosť začína 11. a skončí 13. septembra.

“Naša misia otestuje viacero dôležitých technológií, a to vrátane špičkových satelitov CubeSats, medzi-satelitné prepojenia a autonómne navigačné techniky. Rovnako nám ale poskytne aj hodnotné skúsenosti s operáciami pri nízkej gravitácii,” prezradil jeden z manažérov ambiciózneho vesmírneho projektu.

Cieľový asteroid Didymos B meria z pohľadu priemeru 160 metrov a krúži okolo podstatne väčšieho objektu s názvom Didymos A. Podstatne väčšieho preto, lebo jeho priemer dosahuje až 780 metrov.

Po precízne prevedenej kolízii začne prebiehať sekundárna misia HERA. Tú organizujú európski odborníci, ktorí dostali za úlohu zbierať dáta o náraze vesmírnej lode a jej vplyve na obežnú dráhu menšieho asteroidu.