Na Ukrajine bolo veselo: Jadrovú elektráreň pripojili k internetu a ťažili kryptomeny

Ako už možno viete, ťažba kryptomien si vyžaduje niekoľko cenovo náročných vecí. Dosť výkonný počítač a dosť elektrickej energie, ktorá ho bude poháňať.

Ako už možno viete, ťažba kryptomien si vyžaduje niekoľko cenovo náročných vecí. Tou prvou je správny počítač s dostatočne vysokým grafickým výkonom a tou druhou je energia, ktorá je k chodu takéhoto stroju potrebná. Na Ukrajine si z toho ťažkú hlavu nerobili. Najlepším zdrojom elektriny je predsa elektráreň, no nie?

Čítate dobre, presne takýto príbeh sa stal v blízkosti mesta Južnoukrajinsk. Ako server internet.ua informoval, ukrajinská tajná služba SBU spustila vyšetrovanie pre podozrenie z vážneho porušenia bezpečnosti kritickej infraštruktúry jadrovej elektrárne.

Niekoľko zamestnancov v nej totiž tajne ťažilo kryptomeny. Na tom aby ani tak nič nebolo, ak by zariadenia, ktoré boli pre ťažbu určené nemuseli pripojiť k internetu. Práve tento krok je veľmi dôležitý.

Vstupná brána pre útočníkov

Počítače ťažiace kryptomeny sa v tomto momente stali najslabším článkom v celej sieti elektrárne. Pre prípadných útočníkov boli vstupnou bránou schopnou šíriť informácie o typoch zabezpečenia a ďalších ochranách. Útočníci tak mohli do celého systému získať prístup a prípade spustiť inštaláciu malvéru.

TIP REDAKCIE
Uber si od zákazníka vypýtal 600 dolárov: Na 9 hodín uviazol v zápche

Zamestnanci počítače umiestnili do administratívnej časti budovy, ktorá síce nemá úplne najbližšie k ovládaciemu centru elektrárne, no je na rovnakej sieti. Ťažiari sa spoľahli na 2 počítače s celkom 11 kusmi grafických kariet Radeon RX 470.

Tam však neskončili. Ďalšie počítače sa našli v budove národnej vojenskej jednotky, ktorej úlohou je stráženie samotnej elektrárne. Zamestnanci teraz čelia vážnemu obvineniu z ohrozenia národnej bezpečnosti. Kradnutie elektriny je len čerešničkou na torte.

Total
65
Zdieľaní
Total
65
Zdieľať