samsung qled

Samsung obmedzuje výrobcu LCD panelov, prednosť dostáva QD-OLED technológia

Juhokórejský Samsung, presnejšie jeho divízia Samsung Display, patrí medzi popredných výrobcov zobrazovacích panelov pre smartfóny, tablety a televízory.

Juhokórejský Samsung, presnejšie jeho divízia Samsung Display, patrí medzi popredných výrobcov zobrazovacích panelov pre smartfóny, tablety a televízory. Kým vo svojich televízoroch využíva Quantum Dot LCD displeje, malé zariadenia – smartfóny – osádza OLED panelmi.

Ekonomický magazín The Korea Herald hovorí, že Samsung začal obmedzovať výrobu LCD displejov v juhokórejských závodoch. Dôvodom má byť slabší dopyt a nižšia ziskovosť. Nižší dopyt môže byť zapríčinený nadmernou produkciou LCD panelov konkurenčných výrobcov z Číny, ktorí sú často lacnejší.

Vzhľadom na tieto skutočnosti Samsung zrejme zatlačí na produkciu nových QD-OLED displejov, ktoré predstavujú ďalšiu etapu inovácií v priemysle zobrazovacích technológií.

Šéf divízie Samsung Display Lee Dong-hoon pre The Korea Herald uviedol, že spoločnosť vynakladá veľké úsilie na to, aby bola výroba QD-OLED panelov spustená v blízkej budúcnosti.

QD-OLED
Súčasné TV od Samsungu sú postavené na LCD technológií s kvantovými bodmi.

QD-OLED technológia je označovaná ako hybridná. Kombinuje kvanotvé body s výhodami OLED technológie. QD-OLED panel nebude využívať biele LED osvetlenie, ale individuálne osvetlené organické LED-ky, ktoré budú žiariť modrou farbou.

TIP REDAKCIE
Známu kryptomenovú burzu napadli hackeri, ukradli milióny dolárov

Pomocou kvantových bodov (fotoaktívne polovodičové nanočastice) a príslušných filtrov sa toto svetlo premení na bielu, červenú a zelenú farbu, čím vznikne plnofarebný displej, ktorý má lepšie vlastnosti ako LCD panel. Samozrejmosťou bude vynikajúci kontrast a zobrazenie tzv. dokonalej čiernej.

Je viac ako isté, že Samsung skôr či neskôr prinesie na trh televízory, ktoré budú využívať práve QD-OLED displeje. Nahradiť by mohli súčasné QLED portfólio televízorov. Vedúce postavenie spoločnosti na trhu so špičkovými displejmi by tak malo vďaka novej technológii pretrvávať aj naďalej.

Zatiaľ nie je známe, kedy približne by sme mohli prvý QD-OLED televízor uvidieť na spotrebiteľskom trhu.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať