Extrémne horúčavy môžu nabrať grády. Za všetkým stoja klimatické zmeny

Ak sa Zem oteplí o 2 stupne Celzia, môžeme počítať s tým, že extrémne teplé obdobia potrvajú ešte dlhšie. Odborníci ale rovnako upozorňujú aj na extrémne dlhé dažde.

Ak sa Zem oteplí o 2 stupne Celzia, môžeme začať počítať s tým, že extrémne teplé obdobia potrvajú ešte dlhšie. Odborníci ale rovnako upozorňujú aj na extrémne dlhé a silné dažde, ktoré možno označiť za rovnako veľké nebezpečenstvo nielen pre úrodu poľnohospodárov.

Vyplýva to z nedávno zverejnených informácií. Nemecká spoločnosť Climate Analytics zrealizovala modeláciu pretrvávajúcich extrémnych teplôt a zistila, že na území niektorých európskych krajín existuje o viac ako 20 % väčšia šanca vzniku až týždeň trvajúceho lejaku. To isté však platí aj o horúčavách.

Ako píše web NewScientist, grády vraj naberú i extrémne teplé obdobia. Ak sa Zem predsa len oteplí o viac ako 2 stupne Celzia, mali by byť intenzívnejšie a predovšetkým dlhšie, než v týchto dňoch.

“Hlavnou podstatou tejto správy je, že nepôjde iba o oteplenie, ale zmenu počasia ako takého. Je to relevantné pre farmárov, ekosystémy a spôsoby, ktorými budujeme mestá,” uviedol jeden z odborníkov.

TIP REDAKCIE
Pixel 6 je vyberavý: Ak máte starší či menej kvalitný kábel, odmieta sa nabíjať

Čo bude ďalej, záleží teraz iba od nášho prístupu k životnému prostrediu. Ak sa teda v blízkej budúcnosti nič nezmení, čakajú nás citeľne klimatické zmeny a tie spôsobia nemalé problémy ako poľnohospodárom, tak aj zdraviu ľudského tela.

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať