PanCam a časť rovera

Európa ide hľadať mimozemský život. Na Mars poletí kamera s vysokým rozlíšením

Výbava roveru bude zahŕňať aj kameru, aby tak vedeli vedci povedať, či na povrchu planéty Mars existoval alebo ešte stále existuje život.

V roku 2020 zo Zeme vyštartuje nosná raketa, ktorá sa postará o to, aby na Mars dorazila technika európskych vedcov. Výbava ExoMars roveru bude zahŕňať aj kameru s vysokým rozlíšením, aby tak vedeli povedať, či na povrchu červenej planéty existoval alebo ešte stále existuje život.

Štart je naplánovaný na júl a jej prílet do cieľa prebehne podľa odhadov v priebehu roka 2021. Misiu realizuje Európska vesmírna agentúra.

Náklad má okrem iného tvoriť i technologicky pokročilý rover s názvom ExoMars, kam v uplynulých dňoch pripevnili špeciálnu panoramatickú hi-tech kameru. Za vývojom hlavnej časti dizajnu stoja špecialisti z University College London, informuje CNN.

Hľadanie života

Hlavná podstata rovera spočíva v hľadaní mimozemského života, preto ho museli vybaviť dostatočne pokročilou technikou, ktorá mu to umožní. Kameru PanCam tvoria až tri snímače – dva panoramatické a jeden klasický. Má vysoké rozlíšenie a rozumie si so všetkými farbami.

TIP REDAKCIE
TikTok plánuje veľkú zmenu: Pripravte si peňaženky, už to nebude zadarmo!

Európski vedci budú vďaka nazbieraným 3D záberom vedieť odpoveď na otázku či je na Mars prostredie, kde môže alebo mohol byť život. Najskôr sa ale musia dostať k nevyhnutným dátam.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať