Takto bude vyzerať nová bankovka

Legenda Alan Turing sa stal tvárou novej bankovky Spojeného kráľovstva

Legendárny matematik, logik a kryptograf Alan Turing je novou tvárou bankovky Spojeného kráľovstva s hodnotou 50 libier.

Alan Turing je novou tvárou bankovky Spojeného kráľovstva s hodnotou 50 libier. Legendárny matematik, logik a kryptograf tak nahradí Matthewa Boultona a Jamesa Watta, ktorí ju zdobili do oznámenia novinky. Celkovo bolo nominovaných až 989 významných vedcov, tvrdí Bank of England.

Za finálnym rozhodnutím stojí guvernér banky, píše The Verge. Mark Carney mal však na výber zo značne zúženého zoznamu, pretože ho tvorilo iba 12 starostlivo vybraných osobností. Nechýbal medzi nimi dokonca ani teoretický fyzik Stephen Hawking.

Guvernér sa ale aj napriek tomu rozhodol pre Alana Turinga, ktorý pripravil pôdu pre príchod moderných osobných počítačov. Počas jeho krátkeho života bol zaangažovaný do úspešného prelomenia nacistickej Enigmy a okrem iného vytvoril i známy Turingov test, prostredníctvom ktorého je možné posúdiť inteligenciu stroja. Nakoniec však spáchal samovraždu.

Génius, ktorého čakala kastrácia

Dôvod, prečo tak Alan spravil, tkvie v chemickej kastrácii, ktorú podstúpil krátko po tom, ako prišli na jeho opačnú sexuálnu orientáciu. Keďže mal vzťah s mužom, čo bolo v rokoch po 2. svetovej vojne neprípustné, tak ho čakal nepekný osud. Génius odišiel z tohto sveta ako 41-ročný, a to v roku 1954.