Európska komisia úradovala: Qualcomm musí zaplatiť 242 miliónov eur

Vyšetrovanie Európskej komisie odhalilo, že Qualcomm, gigant známy najmä pre svoje Snapdragon čipsety, v minulosti zneužíval svoje postavenie na trhu.

Vyšetrovanie Európskej komisie odhalilo, že Qualcomm, gigant známy najmä pre svoje Snapdragon čipsety, v minulosti zneužíval svoje postavenie na trhu, konkrétne v oblasti 3G modemov. O novinke informoval server Engadget.

Predmetné vyšetrovanie sa však týkalo rokov 2009, 2010 a 2011. Počas tohto obdobia mal, ako sme už uviedli vyššie, Qualcomm zneužívať svoje dominantné postavenie v oblasti 3G modemov. Za neférové praktiky teraz bude musieť zaplatiť pokutu vo výške takmer 250 miliónov eur, teda 1,27 % celkového obratu za rok 2018.

Úder pod pás

Aby sme si to upresnili, v menovanom období sa okrem Qualcommu na trhu nachádzala aj spoločnosť Icera. Tú mal gigant z trhu vytlačiť podpásovou stratégiou, teda predávaním svojich modemov pod cenu. Jeho plány sa nakoniec aj skutočne naplnili, keďže konkurenciu z trhu vytlačil. Následne, v roku 2011, ju za 367 miliónov dolárov odkúpila spoločnosť NVIDIA.

TIP REDAKCIE
Galaxy S21 FE má byť skutočne predstavený až začiatkom januára: Ako to ovplyvní vlajkové lode?

Toto nie je prvá pokuta, ktorú Európska komisia čipsetovému gigantovi vystavila. Minulý rok musel zaplatiť až 997 miliónov eur za podobné praktiky, avšak tentokrát v oblasti LTE modemov. Ešte predtým však musel Qualcomm vyplatiť 774 miliónov dolárov (690 miliónov eur) taiwanskej vládnej agentúre Fair Trade Commission, a to z toho istého dôvodu.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať