Toyota dupla na plyn: Takto budú vyzerať jej elektromobily!

Gigant nechce zaostávať.

0
Chystané elektromobily od Toyoty
Chystané elektromobily od Toyoty

Japonská automobilka Toyota oznámila, že urýchľuje vývoj a prípravy pre príchod jej elektromobilov. Okrem toho ale zverejnila i niekoľko renderov, na ktorých máme jedinečnú príležitosť vidieť, ako budú štvorkolesové novinky vyzerať.

Aby boli ľahko rozpoznateľné, všetky chystané kúsky dostanú futuristicky prevedené karosérie s hranatými krivkami. Vďaka tomu budeme už po prvom pohľade vedieť, o aký typ vozidla ide. Momentálne ale nevieme, kedy ich chcú oficiálne predstaviť.

Ako prezradil jeden z vrcholových manažérov automobilky, približne polovica z predajov Toyoty by mala do piatich rokov pozostávať z áut na elektrickú energiu. Pôvodne sa síce hovorilo až o roku 2030, no toľko času vraj nemajú. Konkurencia je totiž čoraz nebezpečnejšia. Preto im nezostáva nič iné, ako dupnúť na „plyn“.

Elektromobily Toyota
Elektromobily Toyota

Medzera medzi kapacitou a potrebou

Aby však dokázali držať krok s očakávaným dopytom, musia si zabezpečiť dostatok všetkých kľúčových súčiastok vrátane batérií. V opačnom prípade nebudú stíhať vyrábať a kvôli tomu môžu prísť o značnú časť z čerstvo vznikajúceho trhového segmentu. Ich súčasné produkčné kapacity vraj nestačia.

„Považujeme sa za výrobcu batérií pre elektrické vozidlá, a to odvtedy, odkedy sme vyvinuli batériu pre model Prius. Je tu ale medzera medzi množstvom, ktoré dokážeme vyprodukovať, a množstvom, aké zrejme budeme potrebovať,“ uviedol na margo oznámenia Shigeki Terashi, výkonný viceprezident japonskej renomovanej spoločnosti.

Kvôli tomu nadviazali spoluprácu s dvomi čínskymi spoločnosťami, ktoré sú zamerané na výrobu akumulátorov. Ide o Contemporary Amperex Technology a BYD.