Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4 oficiálne: 4-jadrový procesor a 4 GB RAM je tu!

Raspberry Pi je mini počítač, ktorý svojou veľkosťou o niečo presahuje veľkosť bežnej platobnej karty. Zariadenie vyvíja nadácia Raspberry Pi Foundantion.

Raspberry Pi je mini počítač, ktorý svojou veľkosťou o niečo presahuje veľkosť bežnej platobnej karty. Cenovo veľmi dostupné zariadenie, ktoré je určené pre technologických nadšencov, vyvíja nadácia Raspberry Pi Foundantion.

Do Raspberry Pi môžu užívatelia nainštalovať akýkoľvek operačný systém a využívať ho ako zdroj výpočtového výkonu napr. pre vlastné multimediálne centrum, NAS úložisko alebo takú meteorologickú stanicu.

Projektov, nielen tých domácich, ktoré vďaka Raspberry Pi vznikli, je neúrekom. Cenovo dostupný počítač je ideálnym prostriedkom pre vzdelávanie a experimentovanie v IT oblasti.

Nový Raspberry Pi 4 má asi všetko, čo si vlastníci predchádzajúcej generácie želali. Disponuje asi 3x vyšším výkonom (oproti Raspberry Pi 3 B+). Procesor má štyri jadrá Cortex-A72 s maximálnym taktom 1,5 GHz.

raspberry pi 4
Foto: raspberrypi.org

Operačná pamäť môže mať kapacitu až 4 GB. V tomto smere je už podporovaný štandard LPDDR4. Predchodca bol kompatibilný len s LPDDR2. Grafický modul VideoCore VI si poradí so 4K videom pri snímkovaní 60 FPS (HEVC) a utiahne tiež dva pripojené monitory so 4K rozlíšením.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Telekom ukázal vianočnú ponuku na rok 2021. Toto všetko môžete získať!

Na základnej doske sa ďalej nachádzajú štyri veľké USB porty (2x 2.0, 2x 3.0), Ethernet port, dve micro HDMI rozhrania a tiež napájanie cez USB C. Poteší štandard Bluetooth 5.0.

Ak by ste si chceli zadovážiť základnú verziu s 1 GB operačnou pamäťou, pripraviť si môžete necelých 39 EUR. 4 GB verzia stojí takmer 60 EUR. Počítač je dostupná na adrese rpishop.cz, na ktorý odkazuje priamo nadácia Raspberry Pi Foundantion.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať