uber air

Letecké taxi Uber Air vstupuje do pilotnej prevádzky v troch veľkých mestách

Spoločnosť Uber chce v roku 2023 spustiť prvú sieť mestskej leteckej dopravy na svete. Službu, ktorá sa bude nazývať Uber Air, spoločnosť ohlásila na podujatí Elevate Summit.

Spoločnosť Uber chce v roku 2023 spustiť prvú sieť mestskej leteckej dopravy na svete. Službu, ktorá sa bude nazývať Uber Air, spoločnosť ohlásila na podujatí Elevate Summit.

Prvým medzinárodným Uber Air City sa stane austrálske mesto Melbourne. Do pilotného projektu sú tiež zapojené mestá Dallas a Los Angeles v USA. Uber začne testovacie lety v týchto mestách prevádzkovať už od budúceho roka 2020.

V roku 2023 by mali fungovať na komerčnej báze. Aspoň taký je plán spoločnosti, ktorej sa v súvislosti s projektom podarilo uzavrieť niekoľko dôležitých partnerstiev. Okrem letiska v Melbourne to sú spoločnosti Macquarie, Telstra a Scentre Group.

uber air
Foto: Uber

Po oblohe sa budú podľa slov predstaviteľov pohybovať plne elektrické lietadlá s tichým a bezpečným chodom. Uber si ich ale nebude sám vyrábať. Na produkcii bude spolupracovať s poprednými spoločnosťami, ktoré dokážu postaviť kompaktné elektrické lietadlá s vertikálnym štartom a pristátím (eVTOL).

TIP REDAKCIE
Elektromobil lacnejší ako spaľovák? Táto automobilka to chce dokázať do 6 rokov!

uber air

Ide napr. o dcérsku spoločnosť firmy Boeing, ale aj Pipistrel, Karem Aircraft a Bell. Lietadlá môžu poňať až 4 pasažierov, pričom zostáva aj priestor pre kompaktnejšiu batožinu. Interiér koncepčných lietadiel pôsobí moderne, ale je veľmi prostý.

skyport
Koncept pristávacej plochy na streche nákupného centra.

Uber sa chce sústrediť len na rýchlu leteckú prepravu z bodu A do bodu B, nie na zážitkové lety spojené s rôznymi prémiovými službami alebo nebodaj luxusným interiérom. Lietadlá eVTOL budú pristávať na Skyportoch, ktoré sa môžu nachádzať nielen na letiskách, ale aj parkovacích domoch a iných budovách priamo v meste.

Letecké taxi vyzerá skutočne pôsobivo. Jeho komerčná budúcnosť však bude závisieť od výsledkov a skúseností z testovania, možných cien za prepravu, dostupnosti a hlavne od úradov, ktoré budú musieť prevádzku schváliť. Mimoriadne dôležitá bude hlavne úroveň bezpečnosti.