Za Huawei sa postavili traja giganti z USA. Snažia sa presvedčiť Trumpa

Väčšina pozornosti médií sa v posledných týždňoch sústredila hlavne na to, ako americké sankcie ovplyvnia čínsky Huawei.

Väčšina pozornosti médií sa v posledných týždňoch sústredila hlavne na to, ako americké sankcie ovplyvnia čínsky Huawei. Je však dôležité pozrieť sa na to aj z tej druhej strany. Huawei bol obrovským zákazníkom mnohých amerických firiem, ktoré teraz pocítia krutý úbytok financií.

Medzi tými najväčšími hráčmi na mobilnom poli sú napríklad firmy ako Intel, Qualcomm či Xilinx, ktoré sa potichu snažia presvedčiť americkú vládu, aby sankcie zrušili alebo aspoň výrazne obmedzili, informoval Reuters.

Zástupcovia všetkých troch firiem sa mali s Ministerstvom obchodu Spojených štátov amerických stretnúť ešte koncom mája, teda len krátko po tom, ako sa Huawei stal terčom obchodnej vojny USA a Číny.

Diskutovať môžeme, meniť zákony nie

Hovorca Ministerstva obchodu USA potvrdil, že ministerstvo s firmami diskutuje často. Diskusie však takmer nikdy nevedú k úprave zákona alebo aktuálne platných sankcií. Výrobcovia čipsetov sú tak celkom bezmocní. S vládou síce v niektorých bodoch súhlasia, no zároveň podotýkajú, že zariadenia od Huawei sú vyrobené z voľne dostupných súčiastok, ktoré sú dobre preverené. Zákaz by teda na tieto zariadenia platiť nemal, resp. nemusel.

TIP REDAKCIE
Najväčší medzigeneračný rozdiel? MacBook Pro s M1 Max ponúka až o 181 % rýchlejšiu grafiku

Nejde o pomoc Huawei. Ide nám o ochranu amerických spoločností,“ povedal jeden zo zdrojov v rozhovore pre Reuters.

V správe sa okrem toho uvádza, že zo 70 miliárd dolárov, ktoré Huawei minul na nákup súčiastok malo až 11 miliárd dolárov putovať firmám ako Qualcomm, Intel či Micron. Ďalšou z ovplyvnených firiem je aj Broadcom, singapurský výrobca čipov, ktorý však sídli v USA. V jeho zárobkoch sa zákaz obchodovania s Huawei objavil prakticky okamžite. Znížiť musel aj predpokladanú výšku zárobkov na celý zvyšok roka.

Total
65
Zdieľaní
Total
65
Zdieľať