aplikacie

V Google Play sú tisíce falošných kópií, ktoré sa tvária ako originálne aplikácie

V obchode s aplikáciami a hrami pre platformu Android sa stále nachádza množstvo odpadu, teda aplikácií a hier, ktoré môžu užívateľom skôr škodiť.

V obchode s aplikáciami a hrami pre platformu Android sa stále nachádza množstvo odpadu, teda aplikácií a hier, ktoré môžu užívateľom skôr škodiť, než aby im boli nápomocné.

Tieto aplikácie vzhľadom ikony a popisom napodobňujú známe služby, hry a iné aplikácie, ktoré užívatelia dobre poznajú a majú s nimi pozitívne skúsenosti. Computer World informuje o 2 roky trvajúcom výskume expertov z University of SydneyData61, ktorí použili neurónové siete na to, aby takéto falošné kópie odhalili.

Vedci nechali špecializovaným softvérom skontrolovať 1 milión aplikácií, vybrali z nich 10 000 tých najpopulárnejších a následne podľa nich hľadali iné aplikácie, ktoré majú podobnú ikonu a text, ktorým vývojári zvyčajne aplikáciu popisujú.

Celkovo sa im podarilo nájsť až 50 000 falzifikátov, z ktorých bolo potencionálne nebezpečných 7 200. Výber výskumníci ešte zúžili a za vysoko rizikové označili 2 040 aplikácií a hier.

Google Play
Foto: computerworld.com

Hrozba malvéru

V takýchto aplikáciách sa môže nachádzať malvér, alebo akýkoľvek iný typ škodlivého kódu. Prípade aplikácie zobrazujú neúmerné množstvo reklám alebo požadujú od užívateľov povolenia pre prístup ku kontaktom, súborovému systému a ďalším citlivým údajom, ktoré nie sú pre ich funkčnosť potrebné.

TIP REDAKCIE
TOP 4 kolobežky: 500 W motory, dojazd aj 80 km a viac!

Autori takýchto falošných aplikácií využívajú práve popularitu a dôveryhodný status známych aplikácií, ktoré napodobňujú. Ide napr. o Instagram, Fotky Google či hry ako Temple RunHill Climb Racing.

Google priebežne sprísňuje podmienky pre vývojárov a vylepšuje metódy, pomocou ktorých falošné a škodlivé aplikácie identifikuje a následne z obchodu Google Play odstraňuje. Pri tak obrovskej a zároveň otvorenej platforme, akou je Android a Google Play, je zdá sa, nemožné, aby cez bezpečnostný filter neprešla čo i len jedna zlá aplikácia alebo hra.

Aj keď sa spôsoby ochrany vylepšujú, stále sú na prvom mieste užívatelia, ktorí by mali byť obozretní a dokázali odlíšiť falošnú aplikáciu od tej originálnej.

Total
34
Zdieľaní
Total
34
Zdieľať