AKTUÁLNE: Huawei môže v telefónoch použiť ruský operačný systém

Aj napriek tomu, že Huawei už 7 rokov pracuje na svojom vlastnom operačnom systéme to vyzerá tak, že momentálne zvažuje aj iné systémy.

Aj napriek tomu, že Huawei už 7 rokov pracuje na svojom vlastnom operačnom systéme, ARK OS, to vyzerá tak, že momentálne zvažuje aj iné systémy. Jedným z nich má byť aj ruská verzia open-source Android alternatívy, Sailfish OS, informovali servery The BellAndroid Authority.

O možnosti nasadiť Sailfish OS v rozhovore s ruským ministrom digitálneho rozvoja, spojov a masových komunikácií, Konstantinom Noskovom, diskutoval jeden z troch rotujúcich šéfov Huawei, Guo Ping. Z rozhovoru vyplynulo, že Huawei má už teraz testovať niekoľko zariadení s novým systémom známym ako Aurora OS.

Ping mal okrem toho preberať aj možnosť presunu časti výroby do Ruska. Výroba by sa týkala zariadení a čipov.

Rostelecom a Huawei

Huawei ani ruský operátor Rostelecom sa k týmto informáciám odmietli vyjadriť. Operátor však potvrdil, že spolupráci s poskytovateľmi mobilných riešení sa nebráni. Hlavným ťahúňom spolupráce má byť Grigorig Berezkin, podnikateľ, ktorý vlastní vývojárov zodpovedných za Aurora OS.

Aurora je mobilný operačný systém postavený na Sailfish OS, open-source systéme navrhnutého fínskou spoločnosťou Jolla. Za systémom stoja bývalí zamestnanci Nokie, ktorí z firmy odišli v čase, keď ju vlastnil Microsoft.

Od roku 2016 začala spoločnosť Open Mobile Platform spájaná s podnikateľom Grigorijom Berezkinom vyvíjať ruskú verziu operačného systému založenú na Sailfish OS. Aby toho nebolo málo, v roku 2018 kúpil až 75 % spoločnosti ruský štátny operátor, Rostelecom, ktorý má teraz jednať s priamo s Huawei.