spaceX

SpaceX odložil štart rakety Flacon 9. Druhý pokus sa uskutoční piatok nadránom

Zo stredy na štvrtok mala zo strediska Cape Canaveral odštartovať raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX s dôležitým nákladom na palube.

Zo stredy na štvrtok mala zo strediska Cape Canaveral odštartovať raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX s dôležitým nákladom na palube. Tvorí ho 60 internetových satelitov projektu Starlink.

Štart rakety Falcon 9 spoločnosť SpaceX odložila kvôli nepriaznivým meteorologickým podmienkam. Silnejší vietor mohol let skomplikovať a ohroziť tak hodnotný náklad.

Druhý pokus o odštartovanie rakety sa uskutoční v piatok skoro nadránom, 4:30 hod. nášho času. Či štart prebehne úspešne sa tak dozvieme až v piatok ráno. Odložený štart nie je ničím výnimočným.

Neprípustná je akákoľvek abnormalita, či už technologického alebo poveternostného charakteru. Ak nebude počasie ideálne, štart môžu zodpovedné osoby opäť odložiť.

Aj keď sa 60 satelitov možno javí ako pomerne veľké množstvo, ide len o zlomok z celkového plánovaného počtu.

starlink
Takto vyzerá náklad 60 satelitov Starlink. Foto: Elon Musk

Na to, aby mohol satelitný internet Starlink poskytnúť aspoň čiastočné pokrytie, musí raketa s rovnakým nákladom odštartovať aspoň 12 krát. Na nízku obežnú dráhu Zeme má v priebehu času postupne poputovať až 4 425 satelitov. 

TIP REDAKCIE
Existoval na Marse život? NASA prekvapivo prichádza s kurióznym objavom!

Ďalších 7 518 satelitov bude krúžiť v menšej výške, približne 330 – 350 kilometrov nad Zemou. Projekt je však ešte len na začiatku. Nad našimi hlavami sa zatiaľ pohybujú iba dva satelity Starlink, ktoré slúžia len pre účely testovania.

Živý prenos z plánovaného piatkového štartu bude možné sledovať na tejto adrese, na YouTube spoločnosti SpaceX.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať