plast

Ponorili sa 11 kilometrov do Mariánskej priekopy. Našli plastovú tašku

Jeden z najhlbších ponorov v histórii ľudstva so sebou prináša temný pohľad na to, v akom stave je naša planéta.

Jeden z najhlbších ponorov v histórii ľudstva so sebou prináša temný pohľad na to, v akom stave je naša planéta. Victor Vescovo, bývalý námorný dôstojník, sa nedávno so svojim tímom do Mariánskej priekopy ponoril do hĺbky neskutočných 10 927 metrov. V takejto nepredstaviteľnej hĺbke našiel plávať plastovú tašku.

Mariánska priekopa je najhlbším miestom na Zemi, preto láka pozornosť vedcov z celého sveta. Vevescovi sa podarilo prekonať doterajší rekord v hĺbke ponorenia o celých 16 metrov, čo v ňom zanechalo sladko-kyslé pocity. Podarilo sa mu síce prekonať rekord, ktorý siaha ešte do roku 1960, zároveň však v takejto hĺbke objavil plastový odpad, ktorým sú posiate všetky oceány.

don walsh victor vescovo
Don Walsh (vľavo), ktorý sa potopil na dno Mariánskej priekopy gratuluje Victorovi Vevescovi (vpravo). Foto: BBC

Vescovo je spoluzakladateľom súkromného kapitálového fondu Insight Equity Holdings a veľkým fanúšikom podmorského výskumu. Preto ho podľa jeho vlastných slov ranilo, keď na dne oceánu našiel niečo, čo tam nepatrí – kus plastu.

Znečistenie dosahuje epidemických rozmerov

Organizácia Spojených národov upozorňuje, že znečistenie plastami dosiahlo epidemických rozmerov. V oceánom po celom svete sa má nachádzať až 100 miliónov ton odpadu.

Výprava sa mala za posledné tri týždne do Mariánskej priekopy ponoriť celkom štyrikrát. Ich cieľom bol zber vzoriek skál a biologického materiálu. Do priekopy sa naposledy ponoril kanadský režisér James Cameron známy hlavne vďaka filmu Avatar. V roku 2012 dosiahol hĺbky 10 908 metrov.

Total
34
Zdieľaní