neil harbisson

Neil Harbisson: Aké je to byť kyborgom?

Pred týždňom sme sa zúčastnili prvého ročníka technologického festivalu IXPO. Bohatý program nám ponúkal možnosť vypočuť si niekoľko skvelých prednášok .

Pred týždňom sme sa zúčastnili prvého ročníka technologického festivalu IXPO. Bohatý program nám ponúkal možnosť vypočuť si niekoľko skvelých prednášok o skutočne zaujímavých témach. Jedna v nás však zarezonovala predsa len o niečo viac než ostatné.

Konkrétne hovoríme o prednáške Neila Harbissona, ktorý je prvým úradmi uznávaným kyborgom na Zemi.

ixpo 2
Prednáška na IXPO

Neil Harbisson sa narodil 27. Júla 1984 na území Severného Írska. Od jeho príchodu na svet však trpí achromatopsiou – farbosleposťou, čo znamená, že celý svet vidí tak, akoby sa pozeral na čierno-biely film. Neil však nenechal veci len tak voľne ležať a začal premýšľať, ako by dokázal farby vnímať. A nakoniec na to aj skutočne prišiel.

[irp]

Implantácia antény

V roku 2004 si do hlavy nechal implantovať anténu, ktorá sa stala pevnou súčasťou jeho tela. A to je v podstate dôvod, prečo ho úrady uznali ako kyborga. V priebehu jeho skutočne zaujímavej prednášky nám vysvetlil, ako presne úrady chápu kyborga a čo pre nich tento pojem znamená: „Kyborgom sa človek stáva vtedy, keď sa spojí organizmus s technológiou.“

A aj ten najväčší skeptik musí uznať, že anténa vrastená do lebky skutočne nie je len „módny výstrelok“.

neil harbisson1
Neil Harbisson – FOTO: Stuff magazine

Anténa ako senzor

Ako sme už uvideli vyššie, Neil si nechal do hlavy implantovať anténu v roku 2004. Cieľom tohto zákroku bolo, aby dokázal vnímať farby, čo sa nakoniec aj podarilo.

Anténa je schopná prijímať signály, ktoré sa po nej následne prenesú do lebky (presnejšie okcipitálnej kosti), kde sa premenia na počuteľné vibrácie. A práve vďaka nim dokáže Neil vnímať farby, a to dokonca aj tie, ktoré bežný človek nie je schopný vidieť, ako napríklad ultrafialovú či infračervenú.

Harbisson vysvetlil, že jeho anténa prijíma signály neustále. Keď sa senzor priblíži k určitému človeku alebo objektu, Neil je schopný zachytiť všetky vibrácie, ktoré nakoniec dokáže preniesť do farieb.

Pre Neila má farbu aj hudba

V jeho prezentácii sa nachádzalo aj niekoľko obrázkov, ktoré mali podobu štvorca skladajúceho sa z mnohých farebných pruhov. Najskôr nikto nerozumel, o čo ide, no potom nám to „prvý kyborg na Zemi“ vysvetlil. Do farieb totiž dokáže okrem iného preniesť aj hudbu. Ako príklad použil pesničku Baby od Justina Biebera, ktorá sa prevažne, nežartujeme, skladala z ružovej farby.

farby
Príklad, ako Neil vníma hudbu – FOTO: The Guardian

Plány do budúcna

Neil však pri anténe neskončí. Počas prednášky potvrdil, že ďalším krokom bude „čelenka“, vďaka ktorej bude schopný vnímať čas. Každý isto porozumel, že nepôjde o obyčajnú čelenku, ale o zariadenie v jej tvare, ktoré bude mať nasadené okolo hlavy. Priamo na ňom sa bude nachádzať niekoľko senzorov, ktoré sa budú zahrievať podľa toho, koľko je hodín. Keď teda Neil bude cítiť teplo na pravej strane (pri uchu), bude vedieť, že sú tri hodiny.

[irp]

Je zaujímavé, čoho je v dnešnej dobe technológia schopná. Je skutočne len otázkou času, kedy začne po planéte chodiť viac takýchto (a možno ešte „zapálenejších“) kyborgov?

Total
30
Zdieľaní