Samojazdiace autá, aj keď sú inteligentnejšie než klasické vozidlá, nad sebou ešte stále potrebujú kontrolu. A práve túto skutočnosť sa snaží zmeniť Wayve – AI softvér pre samojazdiace autá.

Spoločnosť totiž práve vydala video, v ktorom ukazuje prototyp autonómneho vozidla, ktoré sa dokáže len za pomoci niekoľkých kamier a GPS samo pohybovať naprieč ulicami mesta Cambridge.

Vozidlo predtým nikdy nevidelo cestu

Auto predtým nikdy nebolo na ceste, takže dokonca ani nevedelo, ako sa jazdí po jej ľavej strane, čo je na území Spojeného kráľovstva pomerne dôležitá zručnosť. Jediné, čo malo vozidlo v dobe vytvárania videa za sebou, bolo 20 hodín tréningových dát.

Kľúčom je prístup

Wayve dokonca aj prezradil svoje triky, vďaka ktorým sa mu podarilo úspešne zrealizovať nižšie umiestnené video. Základom je vraj samotný prístup k AI určenej pre jazdenie. Vozidlo sa naučí jazdiť ako človek prostredníctvom imitácie (napodobňovania), posilňovania a počítača, cez ktorý vozidlo sleduje zamýšľanú trasu.

Túto AI údajne dokáže rozbehnúť aj „ekvivalent“ moderného notebooku, čo znamená, že nová technológia naozaj nie je nijak extrémne náročná.

TIP REDAKCIE
PlayStation 5 bude pekelne rýchla: VIDEO porovnanie s PlayStation 4 Pro!

A aj keď o novej AI počúvame len samé dobré správy, spoločnosť tvrdí, že nedorazí až tak skoro a ani nevie, či to bude technológia, ktorá bude vyhovujúca pre každého. Vozidlo sa totiž pohybovalo relatívne pomaly, a to aj keď boli cesty skoro prázdne. K tomuto sa samozrejme pripája aj istá neistota z hľadiska bezpečnosti, keďže stále hovoríme o veľmi čerstvej novinke.