FOTO: XDA Developers

Keďže webové stránky sú čím ďalej náročnejšie a náročnejšie, používatelia prehliadačov začínajú naozaj milovať protokoly ako je Lazy loading. Protokol dovoľuje stránke načítať len tie obrázky a iframes, ktoré používateľ momentálne vidí na obrazovke.

To, že Lazy loading sa stane pevnou súčasťou Chrome, nám bolo naznačované približne rok. Prvé náznaky sa začali objavovať už vo februári minulého roku. O 6 mesiacov neskôr sa začal protokol testovať v Chrome Canary a v máji, 9 mesiacov od prvého testovania, dorazí do plnej verzie prehliadača ako jeho štandardne aktivovaná súčasť.

Funkcionalita

Funkcionalita Lazy loading v Chrome bude presne taká, ako sme už uviedli vyššie. Stránka načíta len tie iframes a obrázky, ktoré má používateľ v daný moment zobrazené. Všetko ostatné sa načíta až v momente, keď sa používateľ posunie po stránke nižšie.

TIP REDAKCIE
NÁVOD: Nepáči sa ti dizajn nového Chrome? Takto ho zmeníš!

Lazy loading bude mať vplyv na reklamy

Zatiaľ čo pre bežných používateľov Google Chrome je toto skvelá správa, majitelia stránok sa až tak veľmi netešia. Lazy loading totiž bude mať výrazný vplyv aj na zobrazovanie reklám, z ktorých majú stránky peniaze. Niektoré reklamy totiž zarábajú už vtedy, keď sa načítajú.

TIP REDAKCIE
Microsoft útočí na konkurenčné prehliadače, Edge je vraj bezpečnejší aj rýchlejší

Aj na tento problém však existuje riešenie. Vlastníci stránok totiž môžu reklamám prideliť parameter loading=“eager“, ktorý zaručí, že sa reklama pri otvorení stránky načíta aj napriek Lazy loading.