Mali milióny stiahnutí a podvádzali s reklamou. Google vymazal známe aplikácie

Nekonečný boj.

0
aplikacie
Ilustr. obr.

Spoločnosť Google opäť trochu preriedila svoj obchod Play. Odstránila z neho niekoľko aplikácií z dielní čínskych vývojárov, ktoré využívali nekalé praktiky pri distribúcii reklamného obsahu. 

Aplikácie zneužívali povolenia, ktoré im užívatelia udelili. Tieto aplikácie automaticky klikali na reklamy, čo by mal za normálnych okolností urobiť sám užívateľ. Aby toho nebolo málo, tieto praktiky aplikácie dokonca vykonávali aj na pozadí systému.

Okrem toho aplikácie zbierali množstvo osobných údajov užívateľov a odosielali ich do serverov v Číne.

Aplikácie tak autorom neoprávnene generovali príjmy aj počas toho, ako boli na oko neaktívne, čo tiež prispelo k zvýšenej spotrebe energie mobilných dát. Na tieto aplikácie si posvietil server BuzzFeed News, ktorý svoje podozrenia posunul bezpečnostným expertom zo spoločnosti Check Point. Tí ich potvrdili.

aplikacie
Odkazy na uvedené aplikácie sú už v tejto chvíli nefunkčné. Časom by mali ich záznamy zmiznúť aj z vyhľadávania.

Odstránené aplikácie pochádzali od vývojára DU Group a možno ste mali/máte niektorú z nich nainštalovanú aj vy. Len aplikácia Selfie Camera mala na konte cez 50 miliónov stiahnutí. Google ďalej odstránil aplikácie Omni Cleaner, RAM Master, Smart Cooler, Total Cleaner a AIO Flashlight, ktoré boli do podvodnej schémy zapojené.

Google vie, že je jeho reklamná sieť zneužívaná podvodníkmi. Svoj ekosystém neustále vylepšuje a sprísňuje pravidlá pre inzerentov a zadávateľov reklamy. V roku 2018 Google odstránil 2,3 miliardy reklám, ktoré jeho pravidlá porušovali.

Aplikácie v obchode Play preveruje služba Play Protect, ktorá je taktiež neustále zdokonaľovaná, no na niektoré dômyselnejšie podvody je očividne krátka. Bežní užívatelia sú tak vystavení riziku, keďže podozrivé, či rovno klamlivé aplikácie od tých poctivých odlíšiť často nevedia.

Google jednoducho musí v tomto smere urobiť viac.