Foto: Pixabay

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno vydala nové odporúčania pre aktivity malých detí spojené s ich zdravým vývojom. Súčasťou odporúčaní sú aj odporúčané množstvá času strávených pred displejmi.

Svetová zdravotnícka organizácia sa nedávno zamerala na zdravý vývoj detí do piatich rokov. Veľkú súčasť nášho života predstavujú elektronické zariadenia, ku ktorým sa deti dostávajú prakticky okamžite po narodení. Či už sú to smartfóny alebo televízory, deti sú nimi obklopené.

WHO preto odporúča, koľko fyzických aktivít a tiež množstva sedavého času pred obrazovkou by mali deti dostávať alebo sa im skôr vyvarovať. Tu je celé odporúčanie rozdelené podľa veku dieťaťa.

Deti do 1 roka

  • Deti majú byť fyzicky aktívne hraním hier, hlavne na zemi. Čím viac, tým lepšie. Pri deťoch, ktoré ešte nie sú úplne mobilné WHO odporúča aspoň 30 minút strávených na brušku. Tento čas môže byť rozdelený počas dňa.
  • Deti by nemali byť fixované v jednej pozícii po dobu dlhšiu ako 1 hodina (kočíky, zabalené k rodičovi, atď.). Pozeranie do displeja nie je odporúčané. Namiesto toho je odporúčané čítanie príbehov alebo podobná aktivita.
  • Denne aspoň 14 – 17 (0 – 3 mesiace) alebo 12 – 16 (4 – 11 mesiacov) hodín spánku.

Deti od 1 do 2 rokov

  • Aspoň 3 hodiny strávené fyzickou aktivitou akejkoľvek intenzity. Brániť sa netreba ani intenzívnejšej aktivite.
  • Deti by nemali byť fixované v jednej pozícii po dobu dlhšiu ako 1 hodina (kočíky, detské stoličky, atď.). Pre deti, ktoré nedosiahli 2. narodenín sa neodporúča sledovanie TV alebo pozeranie do smartfónu či počítača. Pre deti, ktoré už dosiahli 2. narodenín by sledovaním televízora, hraním na smartfóne či počítači nemala byť strávená viac ako 1 hodina.
  • Denne aspoň 11 – 14 hodín spánku.
TIP REDAKCIE
Prvý robot s občianstvom, Sofia, má po najnovšom "malú sestru", ktorú si môžete kúpiť

Deti od 3 do 4 rokov

  • Aspoň 3 hodiny strávené fyzickou aktivitou akejkoľvek intenzity. Aspoň 60 minút by však malo byť intenzívnejšej aktivity. Čím viac, tým lepšie.
  • Deti by nemali byť fixované v jednej pozícii po dobu dlhšiu ako 1 hodina (kočíky, atď.) alebo sedieť dlhšiu dobu na jednom mieste. Čas strávený sledovaním televízie alebo hraním hier na smartfóne či počítači by nemal presiahnuť 1 hodinu.
  • Denne aspoň 10 – 13 hodín spánku.

Kompletné odporúčanie si môžete prečítať na oficiálnom webe WHO.