krizova

V Česku vzniká prvá špeciálna LTE sieť pre krízovú komunikáciu

Moderné LTE siete dnes už pokrývajú takmer celé územie našej a taktiež susedných krajín, Česko nevynímajúc. Práve u našich susedov vzniká špeciálna LTE sieť

Moderné LTE siete dnes už pokrývajú takmer celé územie našej a taktiež susedných krajín, Česko nevynímajúc. Práve u našich susedov v Českej republike vzniká špeciálna LTE sieť, ktorá nie je určená pre bežnú komerčnú prevádzku. 

Nová LTE sieť vzniká v spolupráci spoločností Nokia a Nordic, ako informuje český server dotekomanie.cz. Sieť bude prevádzkovaná vo frekvenčnom pásme 410-430 MHz, vďaka čomu bude zabezpečené kvalitné pokrytie veľkých oblastí. 

Spoločnosť Nokia dodala pre budovanú sieť Nordic Telecom riešenia rádiovej LTE siete a technológiu IP sietí DWDM (Dense Wavelength Division Multiplex). Bolo tiež implementované riešenie pre krízové Push-to-Talk (MCPPT) pre účel riadenej skupinovej komunikácie, uvádza sa v tlačovej správe Nordic Telecom.

nordic telecom
Nordic Telecom je telekomunikačný operátor, ktorý poskytuje svoje služby viac ako 100 000 zákazníkom. Vlastné siete prevádzkuje vo frekvenčnom pásme 3,7 GHz a 420 MHz a funguje tiež ako virtuálny operátor prostredníctvom partnerských sietí T-Mobile a O2.

Modernú sieť využije verejná správa, záchrane zložky, ale aj komerčné firmy pri ochrane verejnosti, živelných pohromách a ďalších mimoriadnych udalostiach. Výhody sú zrejmé. Vysoká dátová priepustnosť siete umožní v rámci komunikácie využívať napríklad video prenos či prenos objemných dát vo všeobecnosti.

TIP REDAKCIE
Tutovka: Legendárny Dead Space čaká remake, poznáme aj dátum vydania!

Záchranári, policajti alebo pracovníci obsluhujúci dôležitú infraštruktúru získajú vďaka presnejším informáciám, videám a fotografiám lepší prehľad o mimoriadnej situácii a môžu tak pri nej zasahovať efektívnejšie.

Nordic Telecom v úvode pripomína, že ide o vôbec prvú takúto sieť na svete.