policia

Polícia: V spojitosti s vraždou Jána Kuciaka sme analyzovali vyše 85 TB dát

Polícia SR včera novinárov a verejnosť oboznámila s pokrokom vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Okrem obvinenia konkrétnej osoby z objednávky vraždy sa polícia rozhodla zverejniť aj zaujímavú štatistiku toho, čo všetko pri vyšetrovaní spravili.

Zo všetkých údajov nás zaujala hlavne informácia o objeme dát, cez ktoré sa musela polícia prelúskať. Pri tak veľkom prípade sa to, pochopiteľne, dalo čakať, no aj tak je zaujímavé vidieť, ako dôkladne dokážu policajti pracovať.

Tak napríklad, polícia zaistila a analyzovala až 35,39 TB kamerových záznamov. 35 tisíc gigabajtov. Okrem toho vraj mala analyzovať aj 50 TB iných dát, ktoré bližšie nešpecifikovala. To už sme hodnote 85 TB, čo nie je jednoduché ani uskladniť, nie to ešte analyzovať.

S vyšetrovaním pomáhali aj slovenskí operátori, ktorí polícii odovzdali 324 GB dát. Z legislatívy je jasné, že operátori nemusia, no môžu, resp. v prípade nariadenia súdom musia uchovávať dáta o zákazníkoch ako napríklad:

  • Telefónne číslo volajúceho, vrátane kompletných osobných údajov, ktoré o vás operátor má,
  • Časy a dĺžky hovorov,
  • Lokalizačné údaje času a miesta hovoru,
  • IMEI účastníkov hovoru
  • IP adresa, statická aj dynamická,
  • Adresy web stránok, ktoré ste navštívili,
  • Užívateľské označenie účastníka na internete

Je nutné dodať, že k týmto údajom, medzi ktoré navyše patrí aj obsah SMS správ či telefonátov, vie operátor udeliť prístup polícii len na základe súhlasu súdu. Nemôže tak robiť len na základe vlastného úsudku.

To či polícia analyzovala dáta zozbierané v čase po smutnej udalosti spred roka alebo až aj pred ňou známe nie je.

Total
9
Zdieľaní