Bezdrôtové nabíjanie

Budúcnosť je elektrická: Nórske taxíky budú mať k dispozícii bezdrôtové nabíjanie

Taxíkari v hlavnom meste Nórska dostanú k dispozícii bezdrôtové nabíjačky. Cieľom Osla je podporiť rozmach elektromobility.

Taxíkari v hlavnom meste Nórska dostanú k dispozícii bezdrôtové nabíjačky. Cieľom Osla je podporiť rozmach elektromobility, ktorá pomaličky, ale isto vytláča z trhu spaľovanie fosílnych palív. Ak pôjde všetko podľa ich plánov, do roku 2023 tam budú jazdiť taxíky už iba na elektrickú energiu.

Za ambicióznym projektom stojí fínska energetická spoločnosť Fortum s americkou Momentum Dynamics, ktorá sa zameriava na bezdrôtové spôsoby nabíjania spotrebnej elektroniky. Momentálne ale nevieme, kedy hodlajú začať s realizáciou a ani to, kedy očakávajú jeho dokončenie. Dozvedeli sme sa iba to, že nabíjacie podložky umiestnia pod vyhradené parkovacie miesta.

“Budúcnosť je elektrická. Je už medzi nami, práve teraz. Bezdrôtové nabíjanie je potenciálny menič hry. Od roku 2023 budú všetky taxíky v Osle bez emisií. Spoločne s taxikárskym priemyslom zabezpečíme, aby bol tento prechod čo najprijateľnejší a čo najefektívnejší,” prezradil Sture Portvik, manažér miestnej elektromobility, informuje Electrek.

Nové bezdrôtové nabíjačky by mali podľa dostupných informácií poskytovať kadenciu o veľkosti slušných 75 kW. To najdôležitejšie tu ale je, že otvoria dvere príchodu komerčných verzií pre všetkých majiteľov elektromobilov. Keď technológiu jedného dňa úspešne dokončia, môžu ju prispôsobiť a začať ponúkať širokej verejnosti.

TIP REDAKCIE
Najväčšia herná akvizícia v histórii: Microsoft kupuje Activision Blizzard za takmer 70 miliárd dolárov!

“Taxíky zaparkujú nad nabíjačkou a automaticky začne bezdrôtový nabíjací proces. Toto umožní taxikárom, aby počas čakania na zákazníka dobíjali svoje batérie,” uviedla na margo novinky Annika Hoffner zo spoločnosti Fortum.

O niečo podobné by určite bol obrovský záujem. Teda aspoň v neďalekej budúcnosti, kedy bude bo cestách brázdiť podstatne viac elektrických automobilov ako dnes.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať