Ilustračný obrázok

Hackeri si zarobili: Odstavenie vládnych počítačov im vynieslo 350 000 €

V Spojených štátoch amerických sa stretli s tak sofistikovaným typom ransomvéru, že museli jeho prevádzkovateľom zaplatiť celkom slušné výkupné.

V Spojených štátoch amerických sa stretli s tak sofistikovaným typom ransomvéru, že museli jeho prevádzkovateľom zaplatiť celkom slušné výkupné. Išlo o 100 bitcoinov, čiže asi 350 000 eur. Ak by tak nespravili, jednému z okresov v štáte Georgia by nefungovali vládne počítače.

S problémom si dokonca neporadili ani kybernetickí špecialisti z radov FBI, ktorých si zavolali na pomoc. Tí sa nakoniec radšej dohodli s hackermi, že im zaplatia vyššie spomínanú sumu v kryptomene. Štátnym pracovníkom nefungovali e-maily, počítače a dokonca ani internetová sieť, čiže kompletne celý systém.

K zaplateniu výkupného pristúpili po týždni od aktivácie ransomvéru. Celý ten čas fungovali bez výdobytkov digitálnej éry, takže im išla ich práca podstatne komplikovanejšie a teda aj pomalšie. V okrese Jackson County žije približne 64 000 ľudí.

“Všetko, čo máme, prestalo fungovať. Musíme však pokračovať. Je to iba viac komplikované,” prezradil ešte počas výpadku miestny šerif, o čom pred pár dňami informoval server StateScoop.

Alternatíva nepripadala do úvahy

Povolaní experti neskor prezradili, že išlo o jeden z najtvrdších orieškov, s akými sa doteraz stretli. Sofistikovanosť ransomvéru im nedala inú možnosť. Alternatíva bola podstatne drahšia a zároveň i komplikovanejšia. Teda aspoň tak tvrdí šéf napadnutej samosprávy, Keven Peo.

“Systémy by mohli byť vypnuté celé mesiace a obnovenie by nás stálo rovnako alebo dokonca ešte viac.”

Hackeri im po zaplatení všetko obnovili do stavu pred kybernetickým útokom, takže sa začínajú pomaličky vracať do svojich dennodenných pracovných stereotypov. Pokiaľ by sa rozhodli pre druhú možnosť, nevyhnutný návrat k funkčnému systému potrvá podstatne dlhšie. A to si vraj nemôžu dovoliť.

Total
9
Zdieľaní