Veterné turbíny

Odborníci zdvíhajú prst: Fosílne palivá by mali nahradiť obnoviteľné zdroje

Znečistený vzduch má na svedomí viac úmrtí ako fajčenie tabaku. Preto by sa mal celý svet preorientovať na obnoviteľné zdroje a zelenú elektrickú energiu.

Znečistený vzduch má na svedomí viac úmrtí ako fajčenie tabaku. Preto by sa mal celý svet čo najrýchlejšie preorientovať na obnoviteľné zdroje a zelenú elektrickú energiu. Vyplýva to z čerstvej štúdie od odborníkov, kde dávajú do pozornosti negatívny vplyv fosílnych palív a príslušných emisií.

Za týmto zaujímavým tvrdením stojí len nedávno publikovaná práca zo žurnálu inštitúcie European Society of Cardiology (ESC).

Odborníci zistili, že počas roka 2015 odišlo z tohto sveta až takmer 9 miliónov ľudí len kvôli tomu, že prichádzali do kontaktu s nečistených ovzduším. A to je podstatne viac, ako má na svedomí fajčenie. Svetová zdravotnícka organizácia totiž odhaduje, že tabak zobral v roku 2016 na druhý svet okolo 7,2 milióna fajčiarov.

K vyššie uvedenému číslu sa dostali vďaka úplne novému globálnemu modelu úmrtnosti. Predchádzajúce štúdie hovorili o podstatne menšom počte, ako je tomu dnes, pretože využívali staré spôsoby výpočtu.

TIP REDAKCIE
Qualcomm a Vodafone demonštrovali iSIM: Karta sa stane súčasťou procesoru

Pozor na fosílne palivá

Ak teda chceme prechádzať úplne zbytočným smrtiam, spaľovanie fosílnych palív by mala nahradiť premena solárnej alebo veternej energie na elektrickú. Ide vraj o jediné dlhodobo udržateľné riešenie.

“Obnoviteľné zdroje energie sú vysoko efektívne pri podpore zdravia. Európska úmrtnosť potom klesne až o 55 percent. Ide o obrovský prínos pre zdravie z postupnej eliminácie emisií oxidu uhličitého,” uvádza štúdia.

Z toho vyplýva, že ak zastavíme tvorbu emisií CO2, ktoré súvisia s uhlím, benzínom alebo naftou, ročne môžeme zachrániť pred predčasným odchodom približne 400 000 Európanov.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať