Viac kyslíka: Tento umelý list pohlcuje enormné množstvá oxidu uhličitého

Vedci vytvorili umelé listy, ktoré napodobňujú proces fotosyntézy a pohlcujú obrovské množstvá oxidu uhličitého – omnoho viac ako dokážu prírodné listy. 

Vedci vytvorili umelé listy, ktoré napodobňujú proces fotosyntézy a pohlcujú obrovské množstvá oxidu uhličitého – omnoho viac ako dokážu prírodné listy. 

Príroda je nádherná a má to vymyslené. Pri fotosyntéze vytvára z oxidu uhličitého kyslík a energiu. Vedci dúfajú, že vytvorením umelých listov, ktoré dokážu pohltiť niekoľkonásobne väčšie množstvo oxidu uhličitého ako prírodné listy, pomôžu v boji so stúpajúcimi hladinami skleníkových plynov. Ich dizajn dodnes fungoval v laboratóriu na jednotku, no nevedeli ho aplikovať do reálnej prírody.

Kde bol problém?

Umelé listy v laboratóriu pohlcovali čistý oxid uhličitý z tlakových nádob, no v reálnom svete musia tento plyn čerpať zo vzduchu okolo nich. Tím výskumníkov z UIC však problém vyriešil a vie tieto listy aplikovať do prostredia okolo nás. Navrhujú umiestnenie umelého listu do kapsuly naplnenej vodou vyrobenej z polopriepustnej membrány. Keď slnečné svetlo ohreje vodu, odparí sa cez membránu a kapsula zároveň nasaje oxid uhličitý.

TIP REDAKCIE
Rusko úplne skazilo vesmírnu misiu: Vojenský satelit sa ani nezapol, spadne na Zem

Každý umelý list je 1,7 metra dlhý a 0,2 metra široký a v počte 360 kusov vyprodukujú za jeden deň až pol tony oxidu uhoľnatého. Ten môže byť použitý na výrobu syntetických palív, napríklad benzínu a metanolu. Ďalšie výpočty svedčia o tom, že listy by nám skutočne pomohli vyčistiť vzduch. Ak by sme ich rozprestreli na ploche 500 metrov štvorcových, dokázali by znížiť hladinu oxidu uhličitého do vzdialenosti 100 metrov od tohto priestoru až o 10 % za jeden deň.