Opportunity

Sonda Opportunity na Marse sa navždy odmlčala

Americká vesmírna agentúra, NASA, dnes oznámila, že sonda Opportunity na Marse oficiálne skončila.

Americká vesmírna agentúra NASA dnes oznámila, že sonda Opportunity na Marse oficiálne skončila. Sonda tak naveky vekov ostáva zasypaná prachom, ktorý ju pokryl počas jednej z búrok. Aj napriek tomu celú misiu NASA považuje za extrémne úspešnú.

Vozidlo prestalo reagovať ešte 10. júna 2018 po tom, ako sa na Marse rozpútala obrovská prachová búrka. Keď búrka v septembri ustala, NASA sa s Opportunity opäť pokúsila naviazať kontakt, no neúspešne. Inžinieri skúsili viac ako 1 000 príkazov, Opportunity neodpovedala ani na jeden z nich.

Solárne panely zasypal prach

Sonda sa spoliehala na solárne panely, ktoré po pokrytí prachom ďalej nedokázali generovať potrebnú energiu. Opportunity sa preto prepla do núdzového režimu, vypla všetky systémy a zapnuté nechala len hodiny. S najväčšou pravdepodobnosťou sa neskôr vypli aj tie. NASA tvrdí, že Opportunity je naprogramovaná tak, aby v prípade žiadnej komunikácie so Zemou predpokladala, že jej zlyhali komunikačné systémy a ďalej sa ani nesnažila niečo spraviť.

TIP REDAKCIE
Začal sa šíriť nový typ kliešťa: Jedno uhryznutie spôsobuje alergiu na mäso

Misia začala pristátím na Marse 25. januára 2004. Agentúra predpokladala, že celá misia bude trvať len 90 dní, hlavne kvôli obavám z prachu. Ten však nakoniec vietor odstraňoval v dostatočnej miere na to, aby Opportunity pokračovala. Opportunity po povrchu Marsu prešla viac ako 45 kilometrov. Medzi jej najväčšie objavy patria napríklad dôkazy, ktoré napomohli k dokázaniu prítomnosti vody na červenej planéte.

Nám už neostáva nič iné, než Opportunity poďakovať za bojovnosť a prínos vede.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať