Zdroj: Anyaero

Vedci na univerzite v neďalekej Viedni dostali veľmi zaujímavú inšpiráciu – premeniť asteroid na vesmírnu stanicu a vykopať ho zvnútra von.

Mnoho vizionárov sníva o tom prekopať asteroid, avšak prekopávanie sa v mikro-gravitácii je obtiažne. Vývin sily na asteroid vás od neho odtlačí preč. To je hlavý dôvod, prečo sa chcú vedci prekopať cez vesmírnu skalu zvnútra von. Existuje však mnoho dôvodov a otázok, pre ktoré by mohol podobný pokus o kopanie asteroidu zlyhať.

Vedci nevedia či by kopanie tunelu pre umiestnenie vesmírnej stanice nemohlo asteroid oslabiť tak, že by hrozilo jeho rozlomenie. Taktiež je možné že by sa prestal otáčať počas toho, ako by sa tunel snažili vykopať. A ak je také ťažké kopať do asteroidu zvonku, nevytvorilo by kopanie z vnútra von v prvom rade tie isté problémy?

Najlepší typ asteroidu pre umiestnenie vesmírnej stanice je…

…pevná skala, ktorá sa otočí niekoľkokrát za minútu. Podľa vedcov z Viedne by takýto asteroid poskytol dostatok odstredivej sily na to, aby sa vesmírni baníci mohli prekopať z vnútra von. „Ak by sme našli dostatočne stabilný asteroid, nepotrebovali by sme žiadne hliníkove steny ani nič podobné. Jednoducho by sme používali celý asteroid ako vesmírnu stanicu,“ tvrdí Thomas Maindl, jeden z vedcov, ktorí pracovali na výskume.

„Hranica medzi vedou a fikciou je v tomto prípade trochu rozmazaná. Mám pocit, že na samotné prekopávanie sa asteroidom si budeme musieť ešte tak 20 rokov počkať, nie to ešte na vesmírnu stanicu,“ vyjadril sa.