Vynález

Koniec operáciám: Samonabíjací kardiostimulátor nepotrebuje výmenu batérií

Inžinieri zhotovili miniatúrne zariadenie, ktoré premieňa kinetickú energiu z pohybu ľudského srdca na elektrickú energiu.

Inžinieri z renomovanej americkej univerzity zhotovili miniatúrne zariadenie, ktoré premieňa kinetickú energiu z pohybu ľudského srdca na elektrickú energiu. Vďaka tomu môže poháňať tiež implantované zariadenia, ako napríklad kardiostimulátor, čím v podstate eliminovali potrebu vymieňať vybité batérie.

Vynález ale nie je podľa jeho tvorcov určený iba pre jeden typ biomedicínskej elektroniky.

Cieľ odborníkov z Thayer School of Engineering na Dartmouth College spočíva v tom, aby týmto spôsobom umožnili každému jednému hladnému implantátu fungovať v tele nezdravého človeka. Keď sa im to podarí, nebudú musieť byť zbytočne operovaní. Prázdne akumulátory pre nich totiž celkom logicky znamenajú riziko s fatálnymi následkami.

V prípade vyššie spomenutého kardiostimulátoru je potrebné vymieňať batérie v rozpätí približne od piatich do desiatich rokov, informuje TechSpot. A niečo také momentálne ešte stále vyžaduje potenciálne nebezpečný chirurgický zásah.

TIP REDAKCIE
OnePlus 10 Pro sa bude mimo Číny predávať s odlišnou výbavou. Čo si pod tým máme predstaviť?

“Snažíme sa vyriešiť najdôležitejší problém pre akékoľvek implantovateľné biomedicínske zariadenie,” prezradil profesor John X.J. Zhang, líder úspešného tímu inžinierov.

“Ako vytvoríte efektívny zdroj energie, ktorý umožní zariadeniu robiť svoju prácu počas celého života pacienta bez akejkoľvek potreby operácie kvôli výmene batérie?”

Približne 5 rokov

Inžinieri z Dartmouth College tvrdia, že čerstvo zostrojený vynález s veľkosťou malej mince bude pripravený na dennodenné používanie asi tak o päť rokov. Ešte majú pred sebou celkom slušný kus vývoja, v rámci čoho zamerajú pozornosť na posledné nedostatky.

Zatiaľ priniesli na svet iba čiastočne fungujúci prototyp, o čom dali teraz vedieť i širokej verejnosti. Keď dielo dokončia, čakajú ho predklinické testy, po čom príde na rad práca zodpovedného regulačného úradu.

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať