Elon Musk: Lístok na Mars by mohol v budúcnosti stáť menej než 100 tisíc dolárov

Výkonný riaditeľ SpaceX sa chce dychtivo dostať na Mars. Teraz tvrdí, že v budúcnosti si tam budeme môcť kúpiť lístok za menej než 100 tisíc dolárov.

Výkonný riaditeľ vesmírnej agentúry SpaceX sa chce dychtivo dostať na Mars. Teraz tvrdí, že v budúcnosti si tam budeme môcť kúpiť lístok za menej než 100 tisíc dolárov.

Ak sa Muskova predpoveď potvrdí, znamenalo by to, že náklady misie na Mars by sa rapídne znížili. Rover Curiosity od NASA napríklad na misiu na červenej planéte veľmi rýchlo vyčerpal finančné prostriedky vo výške až 2,5 miliardy dolárov. Misia stála NASA nemalé peniaze, a to sme ešte nezačali hovoriť o zámere na Marse žiť a postaviť tam kolónie závislé na zásielkách zo Zeme. Finančná náročnosť tohto všetkého by práve podľa Muska mohla byť minulosťou.

Lístky na Mars musia mať veľmi prívetivú sumu. Prečo?

Elon v nedeľu v noci uviedol, že priam očakáva, že spiatočný lístok na Mars bude stáť menej než veľmi luxusné auto. “Je to veľmi závislé od objemu, ale som presvedčený, že presťahovanie sa na Mars (so spiatočným lístkom zadarmo) bude jedného dňa stáť menej ako 500 000 dolárov a možno klesne aj pod 100 000 dolárov,” napísal vizionár. “Náklady budú tak nízke, že ak bude väčšina ľudí vo vyspelých ekonomikách naozaj chcieť, bude môcť predať svoj dom na Zemi a presunúť sa na Mars.”

Musk chce, aby boli lístky na Mars pre ľudí veľmi vábivé, pretože na osídlenie červenej planéty a vytvorenie kolónie nebude stačiť len pár ľudí. Elon bude na vytvorenie stabilnej kolónie potrebovať obrovské čísla. Čím menej budú teda lístky stáť, tým väčšia je pravdepodobnosť založenia sebestačnej civilizácie.

TIP REDAKCIE
Definitívne zbohom: Apple po vyše dvoch dekádach končí s legendárnym iPodom