android p

Čistý operačný systém je žiadanejší: Predaj takýchto zariadení stúpol

Prepracované užívateľské prostredie s množstvom funkcií alebo jednoduchší, prehľadnejší a takmer nezmenený operačný systém Android? Obe voľby majú svoje výhody aj nevýhody.

Prepracované užívateľské prostredie s množstvom funkcií alebo jednoduchší, prehľadnejší a takmer nezmenený operačný systém Android? Obe voľby majú svoje výhody aj nevýhody.

Google si už dávnejšie dal za cieľ, že s operačným systémom Android sa bude pohodlne pracovať na každom zariadení, nech pochádza z akejkoľvek cenovej kategórie. V roku 2014 pre tieto potreby vytvoril program Android One.

Neskôr, v minulom roku, k nemu pripojil aj Android Go. Táto iterácia je určená pre tie najzákladnejšie mobilné zariadenia, ktoré majú vo svojej výbave napr. iba 1 GB operačnú pamäť.

Do programu Android One sa v ostatnom čase zapojilo niekoľko výrobcov, ktorí vďaka tomu mohli vybaviť niektoré svoje zariadenia čistým operačným systémom s garantovanými rýchlymi a pravidelnými aktualizáciami.

Nokia 8 Sirocco
Nokia 8 Sirocco s čistým operačným systémom Android

Spomenúť môžeme Xiaomi, LG, Motorolu a hlavne Nokiu, ktorá čistý OS využíva v každom zo svojich zariadení, vrátane najnovšej Nokie 9 s piatimi fotoaparátmi. Zákazníci takéto zariadenia očividne neobchádzajú.

Google totižto oznámil, že v roku 2018 počet aktivácií smartfónov s čistým operačným systémom stúpol až o 250 percent. Škoda, že Google nespomenul aspoň orientačný počet zariadení, resp. ďalšie údaje z predošlých rokov, s ktorými by bolo možné rast porovnať.

K číslu mohla dopomôcť spomínaná Nokia. Znovuzrodenie tejto značky prebehlo pred viac ako dvoma rokmi a odvtedy k zákazníkom poputovalo asi 70 miliónov zariadení s logom Nokia.

Dá sa predpokladať, že predaj takýchto zariadení bude stúpať aj naďalej. Drvivá väčšina najpredávanejších smartfónov s OS Android ale využíva modifikované užívateľské prostredie svojho výrobcu a zatiaľ to na revolúciu ani zďaleka nevyzerá.

Ak však niekto o čistý systém záujem má, je dobré vedieť, že sa na trhu postupne nachádza čoraz viac takýchto možností.

Total
5
Zdieľaní