Nový Bluetooth čip bez batérie by mohol byť prvým krokom k úplne prepojenému smart svetu. Medzi sebou by tak mohlo komunikovať mnoho objektov lacno a univerzálne.

V pondelok spoločnosť Wiliot založená v Izraeli demonštrovala prvotriedny bluetooth čip, ktorý je tenký ako papier a má veľkosť poštovej známky. Umožňuje snímať hmotnosť a teplotu a je schopný prostredníctvom bluetooth odosielať šifrované informácie do vzdialenosti približne 3 metrov. Namiesto batérie čerpá čip energiu z okolitých Wi-Fi, Bluetooth a signálu operátorov, čiže prakticky zo vzduchu.

Zdroj: Computer Business Review/ Wiliot

Čip by mohol byť aplikovaný tak, že by sme si ani nestihli všimnúť kedy sme sa dostali do plne prepojeného smart sveta. Oblečenie nám bude posielať na smartfóny upozornenia o tom, že ich treba oprať a mlieko do chladničky nám bude doručené ešte pár dní pred prekročením záruky toho, čo už v nej máme. Spoločnosť Wiliot dúfa, že takýto čip nám pomôže uvedomiť si, že prísľub smart sveta nie je len výmysel.

TIP REDAKCIE
Samsung je odteraz najväčším výrobcom čipov na svete. Nestíha mu ani Intel

Čip je univerzálny a možno ho vložiť aj do vecí, ktoré dnes ešte do smart systému zapojiť nevieme

„Využitie recyklácie žiarenia okolo nás na napájanie snímačov o veľkosti nálepiek dáva spotrebiteľom nové možnosti komunikácie s produktmi, s ktorými sa predtým komunikácia uskutočniť nedala,“ tvrdí Tal Tamir, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Wiliot. „Výrobky medzi sebou môžu zdielať informácie o tom kedy ich niekto zdvihol, ich teplotu alebo či ich netreba doplniť.“