trh

V minulom roku sa predalo 1,4 miliardy smartfónov. Ako si viedli najväčší výrobcovia?

Predaj inteligentných mobilných telefónov klesol v minulom roku o 4,1 %. To isté platí aj pre vianočné obdobie, teda 4. štvrťrok 2018. Zákazníci si zaobstarali o 4,9 % menej smartfónov ako v rovnakom období v predchádzajúcom roku. 

Predaj inteligentných mobilných telefónov klesol v minulom roku o 4,1 %. To isté platí aj pre vianočné obdobie, teda 4. štvrťrok 2018. Zákazníci si zaobstarali o 4,9 % menej smartfónov ako v rovnakom období v predchádzajúcom roku. 

Podrobné údaje zverejnila vo svojej správe renomovaná analytická agentúra IDC. Podľa jej expertízy spoločnosť Huawei ukončila rok 2018 z tretej a nie druhej pozície, na ktorú na nejaký čas prepracovala. Rozdiel medzi druhým a tretím miestom je ale malý.

Svetovou jednotkou je naďalej kórejský Samsung. Výrobcovia smartfónov dodali v roku 2018 na trh dovedna 1,404 miliardy mobilných zariadení, teda menej ako v roku 2017. Samsung dodal 292,3 miliónov kusov, čo mu zabezpečilo trhový podiel na úrovni 20,8 %, ale aj pokles o 8 %.

Pokles zaznamenala aj spoločnosť Apple (-3,2 %), čo bolo nakoniec známe už skôr. Napriek tomu patrí tomuto výrobcovi druhá priečka s trhovým podielom 14,9 %. Naopak, rástla Čína, a to poriadne.

TIP REDAKCIE
Sony chce žalovať firmu, ktorá predáva bočné kryty na PlayStation 5
smartfony
Počet dodaných kusov (v mil.), podiel na trhu a medziročné porovnanie piatich najväčších výrobcov smartfónov za uplynulý rok 2018.

Huawei bol v roku 2018 tretím najväčším dodávateľom inteligentných mobilných telefónov na svete. Predal 206 miliónov smartfónov a do toho, aby predbehol v celkových výsledkoch Apple, mu chýbalo 2,2 milióna kusov. Huawei v roku 2018 doslova vyrástol o 33,6 %.

Takmer totožný rast zaznamenalo aj čínske Xiaomi. 32,6 % rast je spojený s objemom dodávok na úrovni 122,6 miliónov smartfónov. TOP 5 uzatvára taktiež čínske Oppo s trhovým podielom 8,1 %.

pocet
Počet dodaných kusov (v mil.), podiel na trhu a medziročné porovnanie piatich najväčších výrobcov smartfónov za 4. štvrťrok 2018.

Raketový rast spoločnosti Huawei potvrdzuje aj 4. štvrťrok 2018, ktorý tradične poznačuje silné vianočné obdobie. Všetky údaje vidíte prehľadne zoradené v tabuľkách v texte.

Výskumom trhu sa nezaoberá len IDC, ale tiež napr. podobne uznávaná spoločnosť Strategy Analytics. Tá taktiež zverejnila výsledky svojho skúmania pomerov na trhu so smartfónmi v roku 2018.

Od tých uvádzaných vyššie sa takmer nelíšia a pozrieť si ich môžete TU.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať