GRAF

IBM má systém, ktorý môže výrazne vylepšiť predpoveď počasia po celom svete

Predpovede počasia sú stále iba predpoveďami a úplne sa na ne spoliehať nemôžeme. Hlavne čo sa dlhodobejšieho horizontu týka.

Predpovede počasia sú stále iba predpoveďami a úplne sa na ne spoliehať nemôžeme. Hlavne, čo sa dlhodobejšieho horizontu týka. Hodinová predpoveď je relatívne presná. Týždňová už ani tak nie.

Do rapídnejšieho zlepšenia meteorologických predpovedí sa pustila ikonická technologická spoločnosť IBM v zastúpení dcérskej spoločnosti The Weather Company. Systém nazvaný GRAF (Global High-Resolution Atmospheric Forecasting System) má podľa slov spoločnosti sprostredkovať mimoriadne presné lokálne predpovede počasia po celom svete.

Trik tkvie v smartfónoch a senzoroch tlaku

V čom je trik? V smartfónoch. Celý systém predpovedí poháňa super výkonný počítač IBM POWER9, ktorý bude preberať údaje zo senzorov smartfónov, hlavne zo snímačov tlaku. Po celom svete sa používajú stovky miliónov inteligentných mobilných telefónov.

IBM ale jedným dychom vysvetľuje, že údaje bude zbierať iba v tedy, ak sa ich užívatelia sami rozhodnú zdieľať, čím prispejú k lepšej predpovedi počasia. Kúzlom je teda veľký počet kvalitných dát zo skutočného prostredia zaznamenaných v reálnom čase.

Starší model predpovede počasia (vľavo) v porovnaní so systémom IBM (vpravo)

IBM systém GRAF ešte vylepší ďalšími údajmi, ktoré prevezme z dopravných lietadiel. Inovatívny systém bude prínosný hlavne pre oblasti bez špecializovaných meteorologických zariadení a staníc.

TIP REDAKCIE
Divadelný ústav sa stal partnerom Google: Absolvujte unikátnu online výstavu

Presnejšie predpovede budú zo systému GRAF dostupné po celom svete neskôr v tomto roku. Jednotlivci sa k nim dostanú prostredníctvom dobre známych mobilných aplikácií Weather Channel, Weather.com, Weather Underground alebo na pridružených webových stránkach.

Dá sa predpokladať, že zbieranie údajov bude prebiehať práve cez tieto aplikácie. Snáď v IBM zbytočne nepredbiehali a GRAF bude skutočne taký presný, ako hovoria.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať