dxomark

DxOMark začal hodnotiť aj kvalitu selfie foťákov. Prvé miesta sú jasné

Francúzska spoločnosť DxOMark, ktorá sa zaoberá testovaním objektívov, tzv. veľkých fotoaparátov a fotografických schopností inteligentných mobilných telefónov, rozšírila svoj okruh záujmov.

Francúzska spoločnosť DxOMark, ktorá sa zaoberá testovaním objektívov, tzv. veľkých fotoaparátov a fotografických schopností inteligentných mobilných telefónov, rozšírila svoj okruh záujmov.

Po novom už testuje aj predné kamery smartfónov, nielen tie primárne, ktoré sú vo všeobecnosti na vyššej úrovni ako ich selfie náprotivky. Hodnoteniam odborníkov z DxOMark nemusíte pripisovať absolútnu váhu, no ich metodika testovania je veľmi prepracovaná a vyvážená.

Testovanie každého selfie fotoaparátu prebiehalo dva týždne. 45 testovacích výstupov zahŕňa fotografovanie v interiéri a exteriéri v rôznych situáciách a svetelných podmienkach.

Viac ako 1 500 snímok

Viac ako 1500 statických záberov overuje kvalitu rozostrenia pozadia, vyhodnocuje úroveň šumu a zachytených detailov, HDR snímanie a ďalšie vlastnosti typické pre predné fotoaparáty smartfónov. Na hodnotení sa, samozrejme, podieľa aj video. Pre potreby testovania sa zhotovujú dve hodiny video záznamu.

Ako teda testovanie predných kamier smartfónov dopadlo? Huawei Mate 20 Pro má možno najlepšie hodnotený primárny fotoaparát, no o jeho selfie fotoaparáte to ani zďaleka neplatí. Nachádza sa na 7. priečke so skóre 75 bodov.

Celkové skóre selfie foťákov (foto+video). Zdroj: DxOMark

Prvé miesto obsadil referenčný Google Pixel 3 XL a v jeho tesnom závese sa s rovnakým počtom bodov, 92, umiestnil Samsung Galaxy Note 9. Na treťom mieste figuruje Xiaomi Mi Mix 3 (84 bodov), nasleduje iPhone XS Max (82 bodov) a Samsung Galaxy S9 (81 bodov).

TIP REDAKCIE
Najväčší medzigeneračný rozdiel? MacBook Pro s M1 Max ponúka až o 181 % rýchlejšiu grafiku

Hodnotenia predných fotoaparátov sa zobrazujú paralelne s hodnoteniami hlavných obrazových snímačov. Zobrazia sa vám na oficiálnej stránke štandardu DxOMark.

selfie
Skóre zameraná len na fotografie (bez videa). Zdroj:DxOMark

Odborníci z DxOMark zatiaľ netestujú širokouhlé fotoaparáty smartfónov, resp. ich prítomnosť v niektorých zariadeniach nemá vplyv na výsledné hodnotenie. Týka sa to napr. už spomenutého modelu Mate 20 Pro, ale aj LG G7 ThinQ alebo V40 ThinQ.

Môžeme predpokladať, že skôr či neskôr budú v rámci inovovanej metodiky hodnotené aj tie.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať