Vedci v akcii

Americkí vedci vylepšili rastliny: Rastú rýchlejšie a majú väčšiu úrodu

Odborníkom zo Spojených štátov amerických sa podarilo vytvoriť rastliny s podstatne vyššou efektivitou, ako je tá, ktorú dostali od prírody.

Odborníkom zo Spojených štátov amerických sa podarilo vytvoriť rastliny s podstatne vyššou efektivitou ako je tá, ktorú dostali od prírody. Aby dosiahli svoj cieľ, museli ich otestovať až 1 700, z čoho uspeli len pri 3 z nich. Výsledok však za to nepochybne stojí. Rastú rýchlejšie, sú väčšie a majú viac plodín.

Vylepšené rastliny vznikli vďaka zásahu do prirodzeného procesu, v ktorom prebieha premena solárnej energie na chemickú, bez ktorej by rastlina nemohla rásť. Odborne mu hovoríme fotosyntéza.

Bez zásahu vedcov z University of Illinois by spotrebovávala príliš veľa energie, ktorá môže byť využitá na urýchlenie samotného rastu a zlepšenie úrody. Čím viac jej rastlina ušetrí, tým viac plodín prinesie na svet. Čo sa týka trošku konkrétnejších čísiel, tak ide vraj až o 40 percent lepšiu produktivitu, informuje server Popular Mechanics.

Zásah do fotosyntézy

Aby sa im podarilo to, čo sa im aj s tromi rastlinami nakoniec podarilo, museli zlepšiť efektivitu fotosyntézy. S tým im pomohol enzým s názvom RuBisCO, ktorý v nej zohráva kľúčovú úlohu. Tá tkvie v premene anorganického oxidu uhličitého na organický uhlík, no občas si ho pomýli s kyslíkom.

Keď tak enzým spraví (vraj až 20 percent), produktivita procesu klesá na nulu a je úplne zbytočne minutá drahocenná energia vrátane ďalších zdrojov. Od toho momentu totiž začne prebiehať pre fotosyntézu nepriaznivý proces s názvom fotorespirácia.

“Fotorespirácia je anti-fotosyntézový proces,” tvrdí líder vedeckého tímu Paul Juh, molekulárny biológ z Agricultural Research Service.

“Rastlinu stojí drahocennú energiu a zdroje, ktoré by mohla využiť v rámci fotosyntézy, aby pomohla pestovaniu a úrode.”

Svoj cieľ dosiahli vytvorením podstatne efektívnejšej verzie fotorespirácie, čo im trvalo približne dva roky. Zatiaľ ale testovali iba tabak, ktorý je údajne na niečo také najideálnejší. Preto ich teraz čakajú pokusy i na ďalších druhoch rastlín.

TIP REDAKCIE
VIANOCE 2021: Orange ukázal vianočnú ponuku. Toto všetko sa mení!
Total
59
Zdieľaní
Total
59
Zdieľať