Implantát
Implantát (FOTO Sam Million-Weaver)

Vyzerá to tak, že ľuďom, ktorí majú problém zhodiť kilá navyše, svitá na lepšie časy. Špičkovým odborníkom z americkej univerzity sa totiž podarilo zhotoviť drobný implantát na chudnutie. Nemá žiadnu batériu a podľa tvorcov vyžaduje minimálne invanzívny zásah do ľudského tela.

Hlavná úloha tohto zázračného zariadenia spočíva v klamaní ľudského mozgu, aby si myslel, že je náš žalúdok plný. Namiesto 5 kúskov pizze si na obed dáme iba 2, no budeme sa cítiť, akoby sme ich skonzumovali podstatne viac. A o tom to celé je. Neskrýva sa za tým teda žiadna chémia a dokonca ani žiadna mágia.

Ako informuje server Nature, v rámci laboratórneho testovania zistili, že potkany s asi 1 cm implantátmi zhodili približne 40 percent zo svojej pôvodnej váhy. Ľudské testy prídu na rad až po tom, čo inžinieri z University of Wisconsin-Madison otestujú svoj vynález i na väčších typoch zvierat. Medzitým chcú navyše ešte zapracovať na efektivite.

Jemná stimulácia

Ako už bolo spomínané, čaro tu tkvie v klamaní mozgu, že už pre jedlo nezostalo miesto. V skutočnosti však toho toľko nezjeme a preto ani nepriberieme.

Implantát to dosiahne prostredníctvom jemnej stimulácie kľúčového nervu, ktorý prepája žalúdok s ľudským mozgom. K tomu mu poslúži generovanie elektrických impulzov, na čo podľa dostupných informácií využíva prirodzene vznikajúce pohyby žalúdka.

„Impulzy korelujú s pohybmi žalúdka a vylepšujú prirodzenú reakciu pre zlepšenie kontroly nad príjmom potravy,“ tvrdí nadšene Xudong Wang, profesor a jeden z dvoch členov tímu.