Muž so srdcovým zlyhaním vykašľal zrazeninu krvi: Je to takmer perfektný odliatok priedušky

Aj napriek tomu, že fotografia vyššie svojim tvarom možno pripomína anatómiu pľúc, ide o 15 centimetrov širokú krvnú zrazeninu.

Aj napriek tomu, že fotografia vyššie svojím tvarom možno pripomína anatómiu pľúc, ide o 15 centimetrov širokú krvnú zrazeninu. Inými slovami, je to odliatok priedušky, resp. bronchy ľudského pľúca.

Ani na tom by nič nebolo, ak by bola táto zrazenina odstránená napríklad pri zákroku lekárov. Ó nie. Nešťastník, ktorý nakoniec neľútostnej diagnóze podľahol, túto zrazeninu vykašľal.

Fotografia sa prvýkrát objavila koncom novembra ako súčasť obsahu v New England Journal of Medicine. Lekári z University of California v San Franciscu, pán Gavitt A. Woodard a George M. Wieselthaler objasnili, že išlo o 36-ročného muža, ktorý už dlhú dobu bojoval s chronickým srdcovým zlyhaním. Pacient na tom podľa slov doktorov skutočne nebol dobre. Mal „srdcové zlyhanie s ejekčnou frakciou 20 %, bioprostetickú chlopňu na aorte kvôli aortálnej stenóze dvojcípej chlopne, zosilnenie aneuryzmy aorty pomocou stentu a nechýbal ani implantovaný kardiostimulátor,“ vysvetľujú doktori.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Štát ľuďom začal posielať SMS. Dodržiavajte lockdown, vyzýva v správe

Zrazenina, akú ešte nevideli

Keď pacienta previezli do nemocnice, okamžite ho napojili na špeciálne čerpadlo, resp. pumpu, ktorá mala srdcu pomáhať s obehom krvi. Aby toto zariadenie fungovalo, doktori pacientom musia podať antikoagulanty. Celý týždeň pritom pacient nevykazoval veľké problémy. Objavili sa malé krvácania, no nič, čo by bolo život ohrozujúce.

Nakoniec sa však krvácanie predsa len objavilo, a to rovno v prieduškách, kde sa mala krv zo srdca okysličiť a vrátiť späť do orgánov. Veľkú zrazeninu ešte pacient stihol vykašľať, no to bolo všetko, čo zvládol. Tak veľkému krvácaniu nakoniec, bohužiaľ, podľahol.

Každopádne, takto tvarovaná zrazenina je v medicíne nezvyčajná záležitosť, čo sa okamžite prejavilo na zvýšenom záujme doktorov po celom svete.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať